Návraty

3-4 2009 Knihy česky
obálka čísla

Básnická sbírka Olgy Szymanské NÁVRATY (2008) je její třetí samostatnou knihou veršů. Předcházející Muž s křídlem (2004) a Znamení torza (2006) jsou tématickým obsahem a ilustracemi předních grafiků dramaticky ucelené mono/grafické celky.

Nová kniha je formátem, rozsahem, formou veršů a obrazovým doprovodem (samotné autorky) příjemně zklidňující.

Ústřední název Návraty a obálka s panoramatem náchodského zámku nejsou náhodné: Olga Szymanská se v Náchodě – městě Josefa Škvoreckého a Luby Skořepové – narodila a prožila v něm své dětství. Po dobu, kterou zde žila, přímo nasávala jeho atmosféru. V nynějších skutečných návratech podchytila poetickým pohledem město a jeho blízké okolí. V navracejících se vzpomínkách zachytila mnohá místa, dnes již neexistující nebo změněná. V pomyslných návratech například zaujetí Josefa Škvoreckého, zaujetí svého otce, ale i své swingem a jazzem. Prožitky z dětství poodkryté dětským pohledem.

Olga Szymanská

Narozena 2. února 1955 v Náchodě

Studium:

Střední uměleckoprůmyslová škola v Turnově – obor Plošné a plastické rytí kovů – zájem o grafiku, příspívání do grafických souborů výtvarné skupiny Gama. Studium novinářské a knihovnické.

Působnost v Orlické galerii v Rychnově nad Kněžnou, v Unii výtvarných umělců – Mánes, v Národní galerii v Praze. Nyní v Národní knihovně Klementinum v Praze. Články pro týdeníky, časopisy a internetová média o výtvarném umění a o kultuře.

Spoluorganizace Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích v Podkrkonoší (1989 – 1998), činnosti rychnovské pobočky Klubu Přátel výtvarného umění (1982 – 1989).

Verše uvedeny ve Viole, v Českém rozhlase Praha a studiu HK. Rozhlasové pořady o literárních a výtvarných osobnostech. Účast v porotách literárních soutěží Literární Rychnov, Proseč Terezy Novákové, Náchodská Prima sezóna (2008, 2009)

Zastoupení ve sbornících:

Pohledy (1974), Letokruhy (1982), Prvovýstupy (1989)

Básnické sbírky:

Muž s křídlem (2004), Znamení torza (2006), Návraty (2008).

Čestná členka výtvarné skupiny Gama, Mezinárodního českého klubu, členství v Mezinárodní asociaci Reiki.

Ze sbírky Návraty

Bartoňova vila

Do svahu
na vrostlé pylony
ulehl hranol.

Ostrý pohled oken
obtáčí labyrint úsměvu
do kvadratury kruhu.

Dobrošov

Jen hrot věže
probodává mračno.

Zvedá vítr
na temeni Černé hory.

Tu kamenný kříž -
Znamení
mého života.

Sto Olga Szymanská: NÁVRATY
AG–TYP Kostelec nad Orlicí,
2008

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012