Mario Vargas Llosa Ráj je až za rohem

3-4 2008 Knihy česky
obálka čísla

Gauguin. Dvě osobnosti, které zavrhly měšťácké pohodlí a jistoty a jejichž údělem se stalo hledání ráje. Dva revolucionáři, kteří urputně a bezohledně šli za svým ideálem. Dva vizionáři, kteří za svůj sen neváhali položit život.

Překlad Jan Hloušek
a Jiří Holub
Vydala Mladá fronta, 368 stran

Značný rozsah knihy mne zprvu trochu odrazoval od čtení, vždyť celé dny nedělám nic jiného, než čtu a čtu! Ale vzhledem k tomu, že jsem před časem zrušila televizi, ke knize jsem se dostala a nelituji. Nejen, že mne velmi poutavou formou poučila o životních osudech zmíněných hrdinů, ale také i o dvou epochách dějin, kdy člověk chtě nechtě chápe, proč se někteří - a mnohdy chytří a schopní - přikláněli k levicovému až komunisticko- socialistickému pohledu na svět. (Nejsou bohužel všichni bohatí podnikatelé tak osvícení jako byli bratři Tomáš a Jan A. Baťovi, aby svým dělníkům nabídli účast na úspěchu firmy. O politicích s jejich krátkozrakými projevy sobeckého hamounství ani nemluvě.)

V případě Gauguinovy babičky Flory Tristánové šlo navíc o dobu prvních vlaštovek feministického hnutí. Velm i pěkná a zajímavá kniha.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012