Nová knihovna na Letné

1-2 2008 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Byla jsem nedávno v Praze a sledovala dění týkající se "chobotnice". I když v Praze nežiji, mám ji velmi ráda (jsem tam narozená) a vše, co se tam děje, se mne dotýká. Divím se, že pan Kaplický se svým týmem, ve kterém je i česká architektka Eva Jiřičná, mohl pro Prahu něco takového navrhnout a ještě více se divím, že jeho návrh soutěž vyhrál. Ale podnikatelům a stavitelům je osud našeho krásného města lhostejný, pro tučné zisky udělají cokoliv. Je jim i jedno, že v případě stavby dalších mrakodrapů plánovaných na Pankrácké pláni hrozí Praze vyškrtnutí ze seznamu UNESCO.

Nejenže se postupně bourají nádherné staré objekty, jako bylo Denisovo nádraží, ale Praha se zohyzďuje stavbou ohavných "architektonických klenotů", které nemají ani dlouhou životnost, ani historický význam. Stačí se podívat na šedivou budovu s přečnívajícími patry nad sloupy naproti Českému vysokému učení technickému na Karlově náměstí. Karel IV. se asi obrací ve své královské hrobce. A Praze teď hrozí další "architektonický klenot" v podobě roztaveného ementálu, který svým vzhledem bude panoráma Prahy nejenom rušit, ale i urážet. Doufejme, že se pan Michael Zachař, ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu postará o zachování panorámatu tak typického pro Prahu a známého po celém světě. "Oko nad Prahou" je název návrhu pan Kaplického. Pro Pražany je "okem nad Prahou" (když už tento název) odjakživa Pražský hrad s katedrálou sv. Víta.

Někdo je toho názoru, že se musí jít s dobou. Nic proti tomu, ale musí to být zrovna stavba v podobě roztaveného ementálu? Ta se do Prahy hodí jako pěst na oko. Praha je historický stavební klenot. Je to město slávy i utrpení, ne město pro šaškárny a ohavné budovy! Na naši historii zde narážíme téměř na každém kroku. Ponechme ji v její starobylosti a nedovolme nikomu, by ji porušoval a dotýkal se jí na vzácných místech!

Páni investoři, páni stavitelé, obraťte svoji pozornost na historické památky a investujte na jejich opravu a uchování! V Praze i v okolí je jich k restaurování ještě dost!

Zdeňka z Kostnice,
milovnice Prahy

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012