Písnička

9-10 2007 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Někdy se na nás obracejí naši čtenáři s důvěrou, že jim najdeme nějakou informaci. Od otázek týkajících se témat otištěných článků přes různé žádosti o adresy osob a organizací do zahraničí, které by jim mohly v nějaké záležitosti pomoci nebo s kterými by chtěli nějakým způsobem spolupracovat až k žádostem kuriózním jako např. „prosím, kupte mi někde u vás kilogram pivního sýra, rád si jej zaplatím,“ jak nám napsal jeden čtenář z Německa. Teď jsme však dostali moc pěknou otázku ze Slovenska týkající se písničky. Čtenářka paní Darmová pátrala po písničce, k níž ji váže dětská vzpomínka na milovanou maminku, na Slovensko provdanou. Pamatovala si už jen pár veršů. Naštěstí kolegyně Fialková mohla odpovědět:

Dobrý den, paní Darmová,

dosala jsem váš e-mail s prosbou, zda nevime, co vám to maminka zpívala kdysi za písničku.

dosala jsem váš e-mail s prosbou, zda nevime, co vám to maminka zpívala kdysi za písničku.

Měla jsem štěstí a vypátrala to, protože mi byla slova, která jste si pamatovala, trochu povědomá.

Jde o baladu Jaroslava Vrchlického, velkého českeho básníka druhé půlky 19. století, která se jmenuje Jarní romance. Text celé básně přidávám do přílohy. Je možné, že na tato slova byla složena i nějaká melodie a vaše maminka vám ji zpívala jako písničku.

Snad vás tedy moje zpráva potěší, mějte se krásně.

Zdraví Martina Fialková

A zde je odpověď té milé paní:

Dobrý deň!

Pani Martinka Fialková .............

To ste mi dali nádherný darček.

Dnes som prvýkrát v práci po troch týždňoch dovolenky a takéto milé prekvapenie!!!

Ďakujem Vám z celého srdca. A pani Střížovskej tiež, že sa obrátila na tú správnu osobu. Ďakujem Vám obidvom. Ja Vám pošlem kazetu, kde sa pokúsim zaspievať tú pieseň tak ako si ju pamätám. Potom si odmyslite amatérske podanie a budete mať predstavu. Ďakujem veľmi pekne.

Prvý týždeň mojej spomenutej dovolenky som čiastočne strávila „dobrodružným podnikom”.

Predstavte si zostavu dve dámy v stredných rokoch , každá s jedným väčším dieťaťom sme sa vybrali na Moravu, že si chceme skúsiť život námorníka. Boli sme v Strážnici a plavili sme sa na Baťovom kanále na požičanom motorovom kajutovom člne (vyše 6 metrov), na ktorom sme aj spali.

No romantika ako sa patrí.

Podotýkam, že ani jedna z nás nikdy neriadila motorový čln a ani nemala vodácke skúsenosti. Chvíľami to bol horor, najmä v prípade takých “chuťoviek” ako sú plavebné komory (vyrovnávajú rozdiel hladín niekedy aj 3 metre). Nám totiž ukázali len ako sa štartuje motor, kde je plyn rýchlosť a spiatočka a pustili nás na vodu... potom priznali, že je to čln ktorý sa ťažko ovláda, že nabudúce nám dajú lepší. Ale dopadlo to dobre.

Potom Vám pošlem fotky. Ináč majitelia požičovne lodí boli pohodoví ľudia. Vôbec sa nevzrušovali, asi sa spoliehali, že sa nemôže nič stať, ale mohlo. Pri plavbe cez jednu zo starých komôr, ktoré sú otvorené, sme s hrôzou zistili, že sú v nej ľudia a ani napriek nášmu varovaniu nechceli vyliezť z vody, boli to pubertiaci a pubertiačky (asi 20) a skákali nám do vody skoro tesne pred loď... Keď sme to povedali v prístave, tak nám vraveli, že to je miestna banda a že ani policajti si s nimi nevedia rady. Že niekedy dokonca hádžu do lodí kamene, že to sa asi bude riešiť, až keď sa stane nešťastie a nejaká loď niektorého z nich zrazí... Ale ináč to bolo fajn. Ešte raz Vám ďakujem a ostávam s pozdravom.

Pekný deň Vám praje Viki Darmová

Celá korespondence s paní Darmovou byla velmi milá a dojemná. Jak se říká, sdělená radost je dvojnásobná radost. Tak se můžete radovat s námi.

mf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012