Už víckrát nezazní tak těžce requiem...

9-10 2007 Knihy česky
obálka čísla

S podtitulem Před sedmdesáti lety zemřel T. G. Masaryk vydala Masarykova společnost spolu s Ústavem T. G. Masaryka sborník z dokumentů, který je potěšením číst.

V úvodu nás historik Robert Kvaček vrací do komplikovaného mezinárodního postavení i vnitropolitických poměrů v Československu, které nakonec vyústily ve ztrátu Sudet, obsazení země a ve fatální konflikty II. světové války.

Dne 14. září 1937 zemřel T. G. Masaryk a jeho smrtí bylo přetnuto pouto, které vázalo nitky naděje na klidný život. Obsáhlý, skoro reportážní popis dění o posledních dnech života a umírání prvního českého prezidenta (vyšlo v Českém slově 19. září 1937) je zajímavý svou autenticitou. Jmenuje se Masarykova smrt a takřka hodinu po hodině mapuje, co se dělo na Lánech, jak se o umírajícího starali lékaři, jak o situaci informoval tisk a rádio, co politici a občané republiky. A také – že u lože T. G. M. stál syn Jan, dcery Alice a Olga, prezident Beneš s paní Hanou…

Zajímavé čtení, protože neplýtvá srdceryvnými slovy a pro vyjádření smutku má vytříbený jazyk.

V knize jsou mj. ohlasy na dílo a smrt našeho prvního prezidenta z tak rozdílných pozic, že stojí za to připomenout pár jmen: bratři Čapkové, Karel Poláček, Ferdinand Peroutka – a Zdeněk Nejedlý, Julius Fučík, Vlado Clementis a Václav Kopecký a Marie Majerová.

V tom je zásluha sborníku, že nám pomáhá vzpomenout si, jak se mnozí zde citovaní dokázali změnit v nadšené katy myšlenek, které v září 1937 vzývali. Týká se to i dobových veršů. Nejen znalci ocení také text, který vyšel 14. září 1987 v Rudém právu, kde se mj. píše: „Komunistická strana Československa vždy byla a zůstává kritická ke všemu, co v díle tohoto významného politika bylo v rozporu s objektivními potřebami vývoje, co bylo plodem jeho třídní omezenosti a nesprávných filosofických koncepcí a co historický vývoj překonal. Proti legendám, mýtům stavíme historickou pravdu.“.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012