Osamělí písničkáři

5-6 2007 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Divadlo Na Prádle nabízí divákům ke shlédnutí různorodé osobnosti, které skládají, píší, hrají a zpívají pod názvem Osamělí písničkáři. Tvorba volného sdružení se vyznačuje uměleckou úrovní, která se nepřizpůsobuje diktátu dnešní doby a proto si sebou nese své zvláštní kouzlo.

V divadle Na Prádle mají Osamělí písničkáři svou stálou scénu, kde pravidelně vystupují. Prezentují se ve vstřícném prostředí. Svou originálností stále přitahují nové publikum.

Zárukou kvality jsou jména jako Jan Burian, Jiří Dědeček, Karel Diepold, Zuzana Homolová, Jiří Konvrzek, Petr Nikl, Jiří Smrž, sestry Steinovy, Martina Trchová, Petr Váša, Karel Vepřek, Jan Zubrycký a další.

Osamělým písničkářům nejde jen o zábavu, ale i o vyjádření a prožití společných pocitů a úsilí. Tvořivá atmosféra pohltí každého diváka.

Osamělí písničkáři se poprvé představili v září 2006. V prvním roce trvání volného sdružení byl za dramaturgii a organizaci zodpovědný Jan Burian. Jan Burian píše jednou za čtrnáct dní do Týdeníku Rozhlas profily Osamělých písničkářů. Čtenáře pak může navnadit různorodá nabídka „našich písničkářů“. V období vánoc loňského roku sestavil Jan Burian s pomocí divadla Na Prádle drobný almanach s texty Osamělých písničkářů.

Folkový písničkář Jiří Smrž ve své tvorbě čerpá z vlastní prožité zkušenosti. Pokud se pečlivě zaposloucháme do textů jeho písní, odhalíme jejich nevšední krásu. Jeho album Poslední Láska je tak pestré a plné emocí, že přinese ojedinělý zážitek nejen vnímavému posluchači.

S Martinou Trchovou si spojíme album Čerstvě Natřeno, které působí lyrickou atmosférou. Autorka dokázala spojit kvalitní texty s hudbou, v níž pocítíme něco z folku i něco málo ze šansonové nálady. K tomu dopomáhá Karolina Skalníková (flétna a zpěv) a Jan Matěj Rak (kytara). Martina Trchová si hraje se slovy a často používá neotřelé rýmy. Přitom zůstává sama sebou.

Zuzana Homolová je významnou slovenskou písničkářkou. Její tvorba posluchače oslní svou lyrikou a poetikou, tolik citelnou v jejích písních. Snaží se o vlastní generační výpověď se silným folkovým zakořeněním.

Tvorba Jiřího Konvrzka se zdá být nezařaditelná díky častým přeskakováním mezi různými žánry. Tématem Konvrzkových textů je najít blaho jakýmkoli způsobem. Každá jeho píseň nese jinou náladu a přesto všechny zapadají do jednoho celku. Mezi hudebními formami najdeme blues, dechovku a mnoho dalších žánrů. Z autorského alba Nevadí ti? pramení svoboda ve všech směrech Konvrzkovy tvorby. Svérázný styl Jiřího Konvrzka si mnohý divák zamiluje.

Volné sdružení Osamělých písničkářů se snaží navrátit písničce jistou míru důstojnosti a respektu jako samostatnému žánru bez použití masového tlaku hudebního průmyslu.

(bm)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012