Jan Burian, Jitka Kulhánková Další posezení s Janem Burianem

5-6 2007 Knihy česky
obálka čísla

Zdálo by se, že knih je na trhu až - až moc. Ale není. Když pomineme knihy, které nikdo nekoupí a nikdo nečte, ze 17 tisíců titulů ročně (!) těch zajímavých zbude týdně pár. A to už stihneme v knihkupectví prolistovat a zjistit, co říkají.

Další posezení s Janem Burianem je kniha, která stojí za přečtení. Vracíme se do let 1992- 2006, ve kterých si velmi přemýšlivý a vzdělaný písničkář a básník zval hosty do svého pořadu. Byly to osobnosti, o kterých vědí všichni (režisér Jiří Weiss nebo architekt David Vávra) nebo osobnosti, o kterých by mnozí raději nikdy neslyšeli (Milan Štefanec je radikální ekolog a věčně protestuje).

Jan Burian naprosto přesvědčivě říká, že tvorba televizních Posezení je pro něj radostí a je luxusem, dostávat za ni zaplaceno. S režisérkou Janou Hádkovou hledali lidi po celé republice a natáčeli v jejich prostředí. Na rozdíl od rozhovorů ve studiu tak měli hosté pocit bezpečí a na jejich reakcích je to znát. Navíc je Burian tak připravený, že je neuvádí to rozpaků. Proto se dozvídal věci, které by svátečně oděný host na Kavčích horách v Praze 4 pravděpodobně zapomněl trémou.

Ke knize se budeme vracet. Kde jinde byste si například přečetli pravidla pro přežití, která verbalizoval (protože zažil) polárník Jaroslav Pavlíček? Víte například, že čím větší je mráz, tím méně máte mluvit?

Až vás budou bolet oči od čtení, můžete si ještě v noci pustit Burianovo dvojalbum Hodina duchů/ Poesie. První vzniklo na konci osmdesátých let, druhé je o pár let mladší a Burianova muzika na něm zpívá verši Konstantina Biebla, Františka Halase, Fráni Šrámka a dalších klasiků české poezie. A také uslyšíte duo Burian-Dědeček, které mnohé z nás provázelo dobou dospívání.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012