Helena J. Wagnerová Úniky z temna

5-6 2007 Knihy česky
obálka čísla

Kniha vypráví vzpomínky na dětství a dospívání v rodině pronásledované komunistickým režimem a na život, události a setkání po roce 1968 ve švýcarském exilu. Začátkem nového tisíciletí byla doplněna o pocity, zkušenosti a prožitky, získané po roce 1989. Kniha je psána čtivým, téměř telegrafickým stylem, bez zbytečných a dlouhých popisů nedůležitých podrobností. Ve zkratce tak přináší čtenáři poutavou a hlavně pravdivou výpověď ženy, která v padesátých letech prožila těžké dětství dcery třídních nepřátel, a pak dlouhá a často nelehká léta v exilu.

Autorka prožila šťastné dětství v krásné vile v Praze na Hřebenkách, v roce 1949 se rodina neúspěšně pokusila o překročení hranic. Rodiče byli uvězněni, děti byly poslány do sirotčince v Domažlicích. V létě 1952 byla vila zabavena ministrem zahraničí Václavem Davidem a rodina byla deportována do stodoly u Broumova. Díky pomoci několika obětavých přátel nalezla nakonec rodina útočiště ve Varnsdorfu.

Po maturitě na varnsdorfské jedenáctiletce studovala na pražské VŠCHT, po třech letech však byla za politické „zločiny“ svých rodičů ze školy vyloučena. Vdala se a po několikaleté praxi v dělnickém prostředí dokončila v roce 1967 studium dálkově. V roce 1968 celá rodina emigrovala do Švýcarska. Od roku 1990 žije autorka se svým manželem střídavě v Praze, na Šumavě, ve Španělské Denii a občas ve Švýcarsku.

Knihu vydalo nakladatelství Martin

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012