Pošlete manželku nakupovat a pojďte si hrát...

3-4 2007 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Navštívili jste v poslední době Plzeň? Tak to jste určitě nepřehlédli, že kousek od hradu Radyně v Černicích se mnohé změnilo. Nová silniční síť, přetvořená krajina a také obchodní středisko Olympia, kam můžete zajít nejen na nákup či do kina, ale až do března 2007 si zde můžete prohlédnout malou výstavu železničních modelů. Dědečkové, tatínkové i děti si určitě výstavu užijí, třeba i ve chvilce než ženy nakoupí.

A tak vás uvítá Šimáčkova železnice, kde si prohlédnete počátek železnice až po současnost. Děti zaujme hlavně modelová železnice a výstava modelů. Uvidíte velké modelové kolejiště Ho. Na trati je Orient Express i rychlovlak ICE s naklápěcími skříněmi a skutečnými zvuky zavírání dveří. Digitální hlas oznamuje ukončení nástupu a výstupu a pískání výpravčího. Švédská lokomotiva Malte na přepravu železné rudy má 24 speciálních vagonů. V provozu je i motoráček M152, švýcarská lokomotiva Miele, Hektor a 447. Zajímavostí jsou i dvě kamery umístěné v modelech lokomotiv a na stanovištích strojvedoucích. Obraz je promítán přímo na dvě LCD obrazovky. Zajímavý je i modul s točnou. Novinkou na kolejišti je sedmivozový rychlovlak ICE E (jako české Pendolino) s funkčním naklápěcím mechanismem, který pracuje v zatáčkách. Ve vitrínách uvidíte model lokomotivy 375007 Hrbáč, která jezdila v roce 1925 na trase Praha - Velenice. Model 4220 "Arcivévoda Karel" je zajímavý tím, že je to původní rakousko- uherská lokomotiva z roku 1907. Kluky udivuje Big Boy (Velký chlapec). Je to model velkého "obra", který za velkou louží utáhl vlak dlouhý až 7 mil. Rok výroby 1941, hmotnost byla 548 tun a jen v USA jezdilo těchto vlaků 25. Zajímavostí jsou i speciální vozy, jako je například vůz na přepravu skla.

Když vám malá výstava modelů nebude stačit, můžete se 28. dubna 2007 přesunout na sever od Plzně do Železničního muzea v Lužné u Rakovníka. Toto jedinečné muzeum se specializuje na historii provozu kolejových vozidel. Vidět zde můžete skutečné parní a elektrické lokomotivy. Je zde ještě mnoho dalšího zajímavého. V sezóně se pořádají i jízdy parních vlaků. Zajímavou akcí je 2. června Dětský den a 28. července jízda parním vlakem z muzea k Berounce. Prvního září se pomocí parního vlaku rozloučí děti s prázdninami. Muzeum bude otevřeno do 14. října 2007. Mezitím máte hodně času navštívit i mnoho jiných modelových železnic, muzea i zajímavá nádraží. Přeji vám šťastnou cestu.

Dr. Ludmila Mašková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012