Kurban Said Alím a Nino, Příběh lásky

3-4 2007 Knihy česky
obálka čísla

Autor této novely nebyl dlouho znám. V roce 1937 vyšla téměř bez povšimnutí ve Vídni a potom zcela zapadla ve vřavě druhé světové války. Znovu byla objevena až po letech a jenom náhodou. Také její autor nebyl dlouho znám.

Kurban Said je pseudonym, pod nímž se skrývají dvě skutečné osoby: rakouská baronka Elfriede von Ehrenfels a Lev Nussibaum, který se narodil v Baku a s Elfriede von Ehrenfels se seznámil v době, kdy žil a působil jako úspěšný spisovatel v Berlíně. Možná proto je tento příběh lásky tak zvláštní - oba autory poutalo romantické přátelství a navíc se dlouho spekulovalo, kdo z těchto dvou je vlastně napsal? Jisté je jedno: vyprávění o mladistvé lásce Alího, následníka vznešeného muslimského rodu, a krásné princezny Nino Kiphiani z gruzínské šlechtické rodiny evokuje nejen všechny lásky, jež musí překonávat klanové nepřátelství, skandály a předsudky, ale veškeré nám tak povědomé střety dvou civilizací. Dobrodružný příběh, který by mohla vyprávět Šeherezáda, a jehož poselství o lásce a toleranci dodnes poutá pozornost čtenářů na celém světě, byl dosud přeložen do sedmadvaceti jazyků.

Elfriede von Ehrenfels se narodila v Rakousku. Esejistka a publicistka (mj. přispívala do známého pražského listu Prager Tagblatt) a příslušnice vídeňské meziválečné bohémy si v roce 1937 nechala registrovat v Německu na jméno baronka Elfriede Ehrenfels von Bodmershof pseudonym Kurban Said. Její tehdejší manžel konvertoval k islámu - stejně jako Lev Nussimbaum, se kterým ji patrně pojilo víc než jen pracovní přátelství.

-hk-
Knihu vydalo
Národní divadlo v edici
Abonent ND
r. 2006
288 stran

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012