Kniha o Paroubkovi

3-4 2007 Knihy česky
obálka čísla

Křídový lesklý papír, velký formát, 872 stran, 2600 fotografií, čtyři kilogramy váhy - a cena takové knihy 990 korun. Nejde však o žádnou encyklopedii o zvířatech nebo vesmíru. Jde knihu o Jiřím Paroubkovi, předsedovi sociální demokracie.

V publikaci nazvané Minuty s Jiřím Paroubkem je minimum textu, stojí především na fotografiích. Snímky ukazují, s kým se Paroubek setkal - od světových politiků přes horníky až po hvězdy showbyznysu - i záběry z jeho volného času. Snímek z knihy Minuty s Jiřím Paroubkem. Vydalo Naše vojsko, repro MF DNES. Něco takového ještě v Česku nevyšlo, kroutí hlavou knihkupci. "To je kult jako za doby, kdy v Rusku uctívali Stalina," říká majitel sítě knihkupectví Jan Kanzelsberger.

Dokonce i paměti světových politiků byly levnější: životopis bývalého amerického prezidenta Billa Clintona stojí 599 korun, memoáry jeho ministryně zahraničí Madeleine Albrightové 550.

"Tisícikorunu stojí mimořádně kvalitní a obrazové světové encyklopedie," říká spolumajitel knihkupectví Luxor Jan Jirásek. Straníci se dozví, v čem jejich šéf spí. Paroubkova ČSSD totiž už přislíbila, že koupí nejméně tisíc kusů. "Budeme je rozdávat delegátům příští týden na stranickém sjezdu v Brně," prozradila Paroubkova mluvčí Květa Kočová.

Delegáti si tak budou moci přečíst i o jeho soukromí. "Nespím v pyžamu, ale v prádle. Tedy v bavlně," prozrazuje na sebe.

Pozn. redakce:

Zas nový malý směšný napoleonek si může knihu této tloušťky dát pod nohy až zas bude burácet svá moudra někde vedle někoho s větší postavou. Nic proti malým postavám, ale proti malým mozkům?

Václav Dolejší, MF DNES
(kráceno)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012