Střípky z 16. podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě

11-12 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Podzimní knižní veletrh, pořádaný od roku 1991, je druhým největším knižním veletrhem v České republice. Jeho již 16. ročníku se ve dnech 13. a 14. října 2006 zúčastnilo 178 vystavovatelů (až na jednu slovenskou výjimku všichni z Česka) a zhruba 15 000 návštěvníků. Hlavním hostem veletrhu byl finský spisovatel Arto Paasilinna, k veletrhu vyšla jeho pátá kniha v češtině, román Autobus sebevrahů. Na veletrhu bylo dále představeno bezpočet nových knih, z nichž zde můžeme uvést jen velmi namátkový výběr z různých žánrů: Geraldine McCaughrean: Petr pan v šarlatovém plášti, Ludvík Vaculík: Polepšené pěsničky, Miloš Štěpnička: Velký rybí receptář, Jaroslav Blažke: Kouzelné zrcadlo literatury, David Jan Žák: Axe Africa, Petr Sís: Hrej Mozarte, hrej..., Vlastimil Podracký: Hrdinům se neděkuje - Příběh Vladimíra Hučína a mnoho dalších.

Do soutěží o nejkrásnější knihy bylo přihlášeno 52 knih. Ceny byly uděleny na slavnostním večeru, pořádaném hejtmanem kraje Vysočina a Krajskou knihovnou Vysočiny v pátek 13. října. Cenu kraje Vysočina za nejkrásnější knihu z oblasti naučné literatury získalo nakladatelství Computer Press za knihu Mathewa Landruse Leonardo da Vinci. Cenu města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu z oblasti beletrie získalo nakladatelství Bonaventura za knihu Bohuslava Reynka V nadějích samoty. Cenu Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu získalo nakladatelství Bon Art Production za knihu W. A. Mozarta a E. Schikandera Kouzelná flétna s ilustracemi Martiny Skaly. Cenu Evropské akademie pro demokracii za nejpřínosnější knihu z oblasti politické literatury získalo nakladatelství Jota za Hamptifongovy ilustrované dějiny Evropy autora Hsi- Heuy Lianga.

Hlavním tématem doprovodného programu byl Vesmír v nás a kolem nás - pozorování denní a patrně i noční oblohy dalekohledy, vernisáž výstavy fotografií Štěpána Kováře Hvězdárny v Česku, panelová doskuse s Jiřím Grygarem o výsledcích pražského astronomického kongresu. Cenu Littera Astronomica, již popáté udělovanou Českou astronomickou společností, získal Oldřich Hlad.

Soutěž Dopište Viewegha! - úkolem bylo dopsat Vieweghovu povídku, odehrávající se na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě. Přišlo 142 prací, z toho porota vybrala 11 a z těch pak Michal Viewegh vybral čtyři vítěze (soutěž pořádá Krajská knihovna Vysočiny, Český rozhlas Region a Deník Vysočina). První cenu v soutěži Dopište Viewegha! vyhrál Petr Kukal za povídku Stopařka k večeři.

V rámci veletrhu se uskutečnilo množství besed, autogramiád a autorských čtení v podání např. Zdeňka Svěráka, Martina Daneše, Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka, Davida Jana Žáka, Jana Pelce, Pavla Torcha, Oty Palounka, Michala Dlouhého, Magdy Váňové, Miroslava Konvaliny, Ireny Douskové, Vlastimila Podrackého a dalších. Snad největší úspěch u návštěvníků veletrhu získala autogramiáda Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře (Mám v hlavě myš Lenku), autorské čtení Ludvíka Vaculíka (Polepšené pěsničky), Ireny Douskové (Oněgin byl Rusák) či Michala Viewegha, autogramiáda Arta Paasilinny (Autobus sebevrahů), prezentace knihy Miloše Štěpničky Velký rybí receptář či zahájení prodeje knihy Petr Pan v šarlatovém plášti. Všechny doprovodné programy ale byly úspěšné a našly si své diváky.

Bez zajímavosti nebyl ani program pro odbornou veřejnost, zvláště diskuse o autorských právech a jejich porušování z pohledu autorů, nakladatelů a knihkupců Piráti v moři knih, nebo seminář Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. o moderních trendech v polygrafii.

Český dialog se veletrhu zúčastnil ve společné expozici s nakladatelstvím Marek Belza. Návštěvníci mohli zdarma obdržet ukázková čísla našeho časopisu a další propagační materiály o Českém dialogu a činnosti Mezinárodního českého klubu. Nakladatelství Marek Belza zde současně představilo svou knižní produkci.

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je sice nejkratší český knižní veletrh - trvá jen sedmnáct hodin, ale od roku 2006 existuje i ve virtuální formě - www.virtualniveletrh.cz. Ten mohou zájemci o knihy navštěvovat celý rok. Vystavovatelé sem mohou po celý rok vkládat knihy a pozvánky na své akce, lze tam najít podrobný doprovodný program veletrhu a hledat knihy podle názvů, autorů, nakladatelů, data vydání, žánrů. Virtuální veletrh chce sloužit hlavně návštěvníkům Podzimního knižního veletrhu, aby se na něj mohli lépe připravit, a během celého roku jako další zdroj informací pro knihovny, knihkupce a čtenáře.

17. Podzimní knižní veletrh se bude konat 5. a 6. října 2007 v Havlíčkově Brodě.

Marek Belza

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012