Všerubský kámen "Na paměť těch, kteří neprošli."

11-12 2006 Ostatní česky
obálka čísla

Pobočka Konfederace politických vězňů v Domažlicích vydala letos nákladem 500 výtisků brožuru Oldřicha Tikala. Vznikla k 10. výročí umístění památníku zhotoveného domažlickým sochařem Jiřím Šleglem, synem politického vězně za účast v třetím odboji, v Hájku u Všerub.

Hlavní složkou památníku, který byl odhalen 28. září 1996, je velký balvan dopravený z orlovických lesů, kudy vedla jedna z nejužívanějších cest k útěku za hranice po únoru 1948. Rozměrný kámen podle tvůrčí myšlenky autora symbolizuje komunistický režim, robustní a zdánlivě nerozbitný. Ostrý klín do něho zasazený zobrazuje odpor proti totalitě. Působením tohoto hrotu skála postupně puká. Metaforicky tu stojí proti sobě dva protipóly: útlý, ale neobyčejně tvrdý křemenitý jehlan proti obrovskému, ale nekompaktnímu monolitu.

Památník je situován ve směru příjmu vysílání rozhlasové stanice Radio Svobodná Evropa z německého kopce Hoher Bogen.

Na kameni je nápis:

Na paměť těch, kteří v letech 1948 - 1989 při přechodu hranice položili životy.

Političtí vězni Domažlice

Počet osob, které během uvedené doby zahynuly kulkou příslušníků Pohraniční stráže, zasažením elektrického proudu zavedeného do drátů mezi zátarasy nebo je usmrtily nášlapné miny, se odhaduje na 500 - 600 osob.

Bohuslav Hynek, Foto: Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012