Na slovíčko s učitelkou Klárou Mašanskou

11-12 2006 Ostatní česky
obálka čísla

Historii i sebemenší vesničky tvoří nejen památné budovy, kostely, rodné domy malířů, spisovatelů, vynálezců, ale všichni obyvatelé, kteří už od dětství se učili milovat domov, přírodu, krajinu, ve které pobývají.

Místo si zamilovala i mladá učitelka Mgr. Klára Mašanská. Říká: "Jsou místa, která si člověk zamiluje na první pohled. Pro mne k nim patří České středohoří, romantická krajina, která zapůsobila na moje oči, ale i srdce." Po učitelování na gymnáziu učila v základní škole v Peruci a Černčicích před odchodem na mateřskou dovolenou. I při výchově dvou malých dětí si vyšetří čas nejen na vlastní výtvarnou tvorbu, ale i na práci členky zastupitelstva obecního úřadu v oblasti kultury.

Říká: "Už název obce Slavětín mě navádí k tomu, abych tuto krásnou krajinu oslavila výtvarnou tvorbou a se školními dětmi se na ni dívala nejen se vzrušením, ale i s pokorou a láskou. A tak jsem dala podnět k vytvoření stálé galerie Slavětín v Muzeu Konstantina Biebla. Začala jsem pořádat výstavy nejen svých prací, ale i významných českých malířů. Bylo jich už patnáct. Založili jsme i tradici v pořádání literárních podvečerů. Představili se především místní autoři poezie Vlastimil Řebec a Jana Švýcarová, kteří u posluchačů zanechali hřejivý zážitek? Obdivuji přírodu i jednotlivé detaily stromu, kůry kmenů, letopisy pařezů, seskupení skal, kamínků a travin - to všechno mě podněcuje k výtvarnému vyjádření."

Tak vznikly její Peňáci, Tajemství kamenů, Tiché rozhovory, Zvěrokruh a další cykly výtvarných prací. Vytváří novoročenky, exlibris. Zúčastňuje se výstav u nás doma i v zahraničí, nejdále v japonském Tokiu. Je členkou Spolku sběratelů a přátel exlibris v Praze. Uskutečnila již třicet samostatných výstav.

A o takových aktivitách mladých lidí by se mělo psát.

Josef Poláček, výtvarník, Varnsdorf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012