Sedmdesátiny Václava Havla

11-12 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Na pozvánce bylo napsáno:

Zahradní slavnost 2
premiéra: 4. října 2006, 18,00 h.
místo: Pražská křižovatka, bývalý kostel sv. Anny,
Praha 1
režie. Dagmar Havlova
scéna: Vize 97
hlavní role: Václav Havel
dále hrají: Dagmar Havlová
a další

Jako herci měli vlastně být uvedeni všichni na oslavu pozvaní, takže několik set lidí. Moderátorkou byla herečka Eva Holubová, na potřesení rukou se čekalo nekonečně dlouho a nejen dámám bylo na omdlení. Václav Havel se opět ukázal jako demokrat.

V kostele stáli ve frontě politici i spisovatelé, herci, politici místní i zahraniční ? Karel Gott přinesl vlastnoručně namalovaný obraz, kněz Tomáš Halík nic nenamaloval, ani členové (momentální) české vlády sebou žádné podobné artefakty pod paží neměli. Nechyběl však ani významný politik období po sametové revoluci Miloš Zeman, pan prezident Václav Klaus se omluvil?

Paní Dagmar Havlová přijela na vozíčku, protože si při představení na jevišti Divadla na Vinohradech vymkla kotník. Marta Kubišová i Ida Kelarová skvěle zpívaly, jídlo bylo formou bufetu a jen podle českých receptů. Symfonický orchestr zahrál hudbu na motivy Havlových samizdatových textů. Telemostem pozdravila prezidenta i Suzanne Vega, jeho dlouholetá přítelkyně.

Podle vyprávění přítomných se tato slavnost povedla. Jen pan exprezident si (jako vždycky) stěžoval, že nemá čas na psaní, ale chválil si, že je "relativně živ a zdráv". Možná až mu bude osmdesát, něco nového nám daruje.

(šeb)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012