Šináglovi se nadávat může!

Je o tom přesvědčen bývalý předseda českých komunistů Miroslav Grebeníček. Hrozně se divil rozsudku Krajského soudu v Brně, který mu uložil se Šináglovi omluvit. Ptá se:"Proč?" Tvrdí, že Jan Šinágl je politikem a těm se přece nadávat může! Podle Grebenička na něj tedy neplatí zákon na ochranu osobnosti?
Co se stalo? Na loňské bolševické prvomájové veselici se Honza vmísil mezi dav oslavujících a začal vyvolávat protikomunistická hesla. V tu chvíli se Gregeníček přestal zabývat slavnou minulostí, nespravedlivou přítomností a báječnou budoucností komunismu a zavolal na přihlížející policisty:" Je tady nějaký primitiv, odveďte ho!". Na primitiva Šinágla se policisté skutečně soustředili: zadrželi ho a odvedli na služebnu. Tam si pobyl hodinu - a Grebeníček mohl v klidu oslavovat.
Honza Šinágl patří k neochvějným bojovníkům proti bolševismu. Je to chlap jako hora. Ale vím, že by se nebál, ani kdyby vážil padesát kilo a měl metr šedesát. Proto se začal bránit a soud mu dal za pravdu: prokázalo se, že primitivem se (podle slovníku) může označit jen člověk zaostalý a nízké úrovně. Také u soudu neprošel argument, že Šinágl je politikem a těm se ubližovat může.
Soudce Miloš Holeček přikázal Grebeničkovi, aby se omluvil za urážku. Grebeníček označil rozsudek za zpolitizovaný (vzhledem ke své dlouholeté kariéře vrchního bolševika) a řekl, že se poradí se svým právníkem.
Je otřesné, jak vulgární se stala naše politické scéna. Nedávné volby do parlamentu a teď do komunálních institucí dokumentují, že našim lidem není nic cizí. Ozývají se nadávky, na které jsme byli zvyklí z pouličních bitek. Neexistuje část těla, která by se nedala využít k ponížení protivníka. Vedou strany, které jsou na výsluní moci: občanští demokraté a sociální demokraté. Jejich slovník je slovníkem lidské spodiny a maně se nabízí úvaha, zda jako spodina nebudou jednat v rolích našich volených zástupců. Může se stát, že se před kamerami budou navzájem posílat až kamsi daleko a budou si navzájem urážet rodné matky. Na to jsou slovně dost vybavení z akčních filmů.
Problém je, že na naši politickou scénu nevtrhne unavený leč statečný člověk, který by tu sebranku srovnal do latě. To se stává jen ve filmech s dobrým koncem. Slovník a tón vyjadřování nejen soudruha Grebeníčka, ale také pánů z minulé i současné vlády by nás měl vyhnat na politické akce. Tam bychom stejně statečně jako Honza Šinágl měli protestovat nejen proti sílícímu vlivu komunistů, ale také proti úrovni opačné strany politického spektra. Nemusí to být jen o volbách. Politické strany mají své místní organizace, třeba zrovna u vás za rohem!
Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad