Grete Popper

S podtitulem Fotografie mezi dvěma světovými válkami přináší Obecní dům v Praze (po výstavě v Brně) reprízu pražské německé fotografky, jejíž pozůstalost vlastní Moravská galerie v Brně a jejíž větší část se zachránila náhodou. Fotografky, kterou ve třicátých letech česky mluvící kolegové respektovali nejvíce. Právem, neboť se vymykala zaběhnuté tvorbě většiny českých Němcůtvůrců. Greta Popper (1897 Praha - 1976 Krásná Lípa), sekretářka Poldiny huti (z okna jejího pracoviště je jedna série snímků), byla ve třicátých letech členkou Klubu německých fotografů amatérů v Praze, kdy se zúčastnila výstav Svazu německých fotografů v ČSR. Získala řadu medailí a ocenění na mezinárodních fotosalónech. Znala se s Errellem (Richard Levy, snad v Německu jako jeho asistentka), který přišel do Prahy roku 1933 a který za čtyři roky odejel do Palestiny. Po druhé světové válce působila Popper jako učitelka jazyků a tlumočnice, fotografii se věnovala pouze sporadicky. Hodně cestovala (Jugoslávie, Alpy). Od počátku tvorby se věnovala "nové fotografii", ateliérovému portrétu, etnografické fotografii, reklamní - v ní pobízena právě Errellem. Jedinečným momentkám z pražských ulic: ve vynalézavých kompozicích a v nezvyklých úhlech pohledu (Bruslení na Vltavě), často ve zvláštních světelných situacích. Tím se do historie české i evropské fotografie zapsala od počátku své tvorby nejvýrazněji ze všech tehdejších autorek. V jejím díle se prolíná český i německý rodokmen. Jediná byla zařazena do knihy Vademecum neboli Rukověť moderního výtvarného umění v Čechách a na Moravě 1890 - 1938.
Výstava fotografií Grete Popper otevřena v Obecním domě - do 7. ledna 2007
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad