První ženské spolky vznikaly v Praze

3 2006 Dějiny česky
obálka čísla

Vzdělání žen bylo v 19. století nevhodné, manželům stačilo, aby si uměly přečíst kuchařku. Kostel, děti, kuchyně, takto heslovitě se dá charakterizovat život ženy v mnoha rodinách v 19. století.

Kniha Marie Bahenské o dívčím vzdělávání a ženských spolcích vystihuje situaci hned v úvodu větou matky Kondelíkové, manželky bohatého pražského měšťana "Kéž by se naší Pepičce dostalo hodného a slušného manžela" � z proslulého románu Ignáta Herrmanna Otec Kondelík a ženich Vejvara.

Ač se to zdá neskutečné, ještě v 19. století byl pro mnoho žen ten největší sen najít si solidního a bohatého muže, vedle něho ž by nepoznaly existenční nejistotu. To, že by ženy mohly také studovat vysokou školu a zastávat důležité posty, bylo pro tehdejší generaci stejné sci-fi jako pro nás lety kosmických lodí s lidmi ke vzdáleným hvězdám.

Autorka knihy mistrovským způsobem vystihuje atmosféru v tehdejší společnosti, kdy emancipovaná žena byla považována za něco nepatřičného, ba škodlivého. Takové postoje přitom zastával i jeden z tehdejších čelných představitelů českého národa František Ladislav Rieger.

Až neskutečně vyznívá příběh druhé manželky spisovatele Františka Ladislava Čelakovského, který nechal svoji druhou ženu špehovat dcerami z prvního manželství. To proto, aby se dozvěděl, zda nedělá tak é něco jiného, než je starost o domácnost. Pěkně je v knize vystihnout osud odvážné spisovatelky Boženy Němcové. Ta byla v takové nemilosti, že matka její přítelkyně se na dceru velmi rozzlobila a ostře jí vytkla, že se s takovou "poběhlicí" stýká.

Marie Bahenská živým a čtivým způsobem přibližuje, jak těžko se prosazovalo ženské vzdělání. Většina dívek z lepších rodin měla domácího učitele, který je naučil alespoň číst, psát, kreslit a základy francouzštiny. Manželům však tehdy stačilo, aby si ženy dokázaly přečíst kuchařku Rettigové.

Praha však přece jen měla výhodu, že byla otevřenější novým myšlenkám, který se týkaly ženské otázky. Zajímavým způsobem je popsán vznik prvních pražských ženských spolků a založení dívčích středních škol.

Výsledkem emancipace byly na konci 19. století první absolventky vysokých škol. Výborná kniha Marie Bahenské stojí za přečtení.

Jan Ziegler, MF DNES

Marie Bahenská

Počátky emancipace žen v Čechách / Dívčí vzdělávání a ženské spolky v Praze v 19. století

Libri/Sion 2005, 175 stran, doporučená cena 250 Kč

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012