Olympijské ohlédnutí

3 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Zlatá Kateoina

Pár dní před koncem zimních olympijských her se to stalo. Kateřina Neumannová po řadě let na světové špičce v běhu na lyžích, po vítězstvích ve světovém poháru a sbírce stříbrných a bronzových medailí z předchozích olympiád, získala zlato.

V tu chvilku jsem stála na schodech Rudolfina, svítilo předjarní sluníčko a já čekala na syna, s nímž jsem zde měla schůzku.

Z domova jsem odjížděla jen nerada, protože závod na 30 km byl teprve v půli a já musela chtěj nechtěj vypnout televizi a jet. Ještě než se syn objevil, volám mobilem maminku. Její první věta zní: Kateřina Neumannová právě vyhrála zlatou!

Smějeme se spolu a mně vhání sluníčko, ale hlavně tahle zpráva slzy do očí. Přeju jí to, holce zlatý, říkám. Kateřina je totiž, alespoň na tu dálku z televize a přes tisk moc fajn. Žádná náfuka, příjemná, hezká, se-bevědomá přesně tak, aby to nebylo ani málo, ani moc. Sympatická sportovkynězískává body u široké veřejnosti i svým mateřstvím. Její dvouletá Lucinka jezdí skoro všude s ní a ona také byla první, kdo se k mámě rozběhl, když po vyčerpávajícím závodě v cíli vstávala vítězně a se šťastným úsměvem ze sněhu. Pro Kateřinu je to ten nejlepší závěr její olympijské kariéry. Příště už startovat nebude. Jestli se objeví v příštím roce ještě v jiných světových závodech, to si prý ještě rozmyslí. V každém případě k olympijskému úspěchu gratulujeme a jsme na ni pyšní. (A já tajně doufám, že při některém svém lyžařském pobytu na Šumavě se s Kateřinou Neumannovou potkám a budu jí moci položit jednu o dvě otázky pro sebe i pro vás. Katka totiž vlastní penzion na Zadově, kde jsem po Vánocích byla lyžovat. Parta malých kluků, kteří s námi bydleli v chalupě, přijela s očima navrch hlavy, že prý se s ní viděli a někteří i mluvili.)

Lukáš byl druhý

Lukáš Bauer získal skvělou stříbrnou medaili rovněž v běhu na lyžích, na trase 15 km. Jeho stříbrná je pro Českou republiku v olympijských dějinách vůbec první medailí v mužském běžeckém lyžování jednotlivců. Na trati v Pragelatu panovaly velmi těžké podmínky, hustě sněžilo, foukal vítr. Zkušený závodník, který o sobě prohlašuje, že je český patriot, potvrdil své kvality ze světového poháru, jehož je trojnásobným vítězem. Bauerovi se podařil olympijský úspěch také díky vynikajícímu servisu jeho týmu, kterému po závodě poděkoval.

Martina Sáblíková - vyšla nová olympijská hvizda

Na báječném čtvrtém místě v závodě na 5000 metrů rychlobruslení skončila drob-ná, teprve osmnáctiletá, do olympijských her neznámá sportovkyně. Svým časem však překonala juniorský rekord, takže i když bramborovou medaili nejprve oplakala, mohla se vzápětí radovat. Za čtyři roky ve Vancouveru to má jisté, říká o ní trenér Novák, který ale zároveň po senzačním úspěchu své svěřenkyně uvažuje, jak jí na další závody co nejlépe zajistit profesionální podmínky k tréninku.

Studentka čtvrtého ročníku gymnázia v Novém Městě na Moravě totiž tento u nás málo provozovaný sport trénuje ve vyloženě polních podmínkách a bez peněz.

V Česku vůbec není rychlobruslařský ovál, a tak se její příprava na olympiádu odehrávala především formou všestranného kondičního tréninku, bruslení trénovala Martina na zamrzlých plochách řek či rybníků nebo na obyčejném stadionu. Sponzoři jsou vítáni, nějací už se hlásí, zda však u nás takto rychle může vzniknout potřebný rychlobruslařský stadion, to se neví, a tak není jisté, zda Martina vůbec bude moci startovat na příští olympiádě za Česko. Moc bychom si přáli, aby mohla.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012