Sokol - 80 let Tyršova domu

Sídlo České obce sokolské v Praze na Malé Straně v ulici Na Újezdě patří k půvabným a dnes již historickým areálům města Prahy. Sokolové si tuto lokalitu vybrali po první světové válce, kdy počet členů jejich vlastenecké tělocvičné organizace přesáhl půl milionu.
V minulosti se na území dnešního Tyršova domu rozkládala směsice budov s různým účelem, ať již to byl klášter sv. Anny v 15. století, nebo později paláce, zahrady a hospodářské budovy, kde sídlily šlechtické rody Michnů, Chotků či Nosticů i majetní měšťané. Nakonec zde zřídil vojenský erár kasárna a zbrojnici, čímž budovy, zejména jejich umělecká výzdoba, značně utrpěly. Po válce v roce 1918 je převzal stát ve stavu zcela neutěšeném.
Když tento areál zakoupila na jaře 1922 Československá obec sokolská (ČOS), vypracoval plány obnovy a přestavby architekt Krásný, který pak na celou stavbu dohlížel. V roce 1923 byly položeny základní kameny, přivezené z památných slovanských míst, a pak se postarala během dvou let stavební komise ČOS o nadlidské dílo, při němž byly nejen opraveny starší paláce – včetně restaurace architektonických památek, ale citlivě byly zakomponovány i další objekty. Tak vznikl jedinečný a neopakovatelný soubor budov a vnějších prostorů, zvaný Tyršův dům.
Ještě před otevřením areálu navštívil Tyršův dům prezident T. G. Masaryk, aby si jej v klidu prohlédl. Vlastní slavnost se konala 24. května 1925 za velké účasti sokolů a významných osobností. V době mezi světovými válkami, kterou nazýváme „zlatým věkem sokolstva“, se stal Tyršův dům Mekkou sokolů.
Za okupace byl Sokol zakázán a přes 3000 sokolů položilo své životy za činnost v odboji. V Tyršově domě si zřídila německá armáda lazaret a po válce trvalo ještě další rok, než byly zdejší prostory uvedeny do provozu.
Po roce 1948 využívalo Tyršův dům ústředí násilně sjednocené tělovýchovy. V padesátých letech se stal sídlem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Po sametové revoluci v roce 1990 předala fakulta Tyršův dům sokolům ihned, jakmile se přestěhovala do objektu bývalé Vysoké školy KSČ ve Vokovicích.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad