Střípky z domova

10 2004 Aktuality česky
obálka čísla

Tahle stránka by chtěla přiblížit události, které se nevejdou do rubriky Stalo se, informace a zajímavosti z politiky, společnosti a to jak příjemné, tak i ty druhé... a také, co nám napíšete Vy, vážení čtenáři, co se u vás děje...

Česká republika

  • Začnu tím lepším. Češí vědci vyvinuli lék s názvem Truvada, který nahradí 13 jiných a brání přenosu viru HIV z matky na dítě při porodu. Na vývoji preparátu se podíleli čeští vědci, kteří se vzdali nároku na odměny. Lék bude v chudých zemích prodáván za nižší cenu. Chemik Antonín Holý již předtím vyvinul dva léky pro AIDS.
  • Rodiče se stále více starají o to, do jaké školy pošlou své děti. V Praze 6 jeden nespokojený otec založil školu pro nadané děti. Ačkoliv ji dotuje tisícovými částkami a aktivně i finančně se podílejí i další rodiče, kteří sem posílají své děti, Ministerstvo školství, zastoupené ministryní Buzkovou a její stranický nadřízený Gross rozhodli, že škola nemá právo na existenci. Důvod? Naši občané prý nemají rádi elitu. Přičemž sama Buzková i Gross posílají své děti do zahraničních škol. Snad soudí podle sebe, neznají cizí jazyky, tak chtějí lepší vzdělání dopřát svým dětem, ale nikoli jiným. Není to arogance moci?
  • x Přehlídka umělohmotných a pomalovaných krav, umístěných na různých místech centra Prahy po celé léto, mnoho jejích obyvatel či návštěvníků rozveselila, někteří však tyto nezvyklé ozdoby města považovali za nevkus, někteří je dokonce ničili. Kráva na snímku Bohuslava Hynka si prý jde pro dotace EU (a to přímo do Černínského paláce na Ministerstvo zahrasničních věcí ČR).

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012