Dopis z Ekvádoru

9 2004 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

… rád čtu o Vašich cestách po světě, líbí se mi Vaše reportáže. Jak je u nás? Sopky jsou zatím v klidu, avšak ne úplně….

Cestu – silnici ještě nemáme, začínají ji budovat, protože se bude stavět hydroelektrárna. 350 m pod naším statkem povedou tunely ze dvou řek a na konci naší haciendy postaví turbíny. Už skoro tři roky přes nás vede asi pětikilometrové naftové potrubí z Amazonie k Pacifiku. Pro Ekvádor je to důležité – 50 000 barelů denně x 40 USD = = 20 000 000 USD.

Pastviny „Hacienda – La ESPERANZA" (Naděje) 2 500 m nad mořem, za Andami na Amazonii. Věčné jaro, jako v Čechách koncem května. Oblíbil jsem si tuto část zeměkoule, na Evropu bych si už nezvykl. Rád se tam podívám na pár neděl. Žil jsem tam 29 let. Poznal jsem 60 zemí a mluvím několika jazyky.

Jsme největším exportérem banánů na světě, už mnoho let. A prý máme nejvoňavější kakao na světě, také už dlouho. Je tu ještě hodně džunglí, fauny a flóry k obdivování. Taky jedenkrát ročně na pár neděl připlují velryby na pacifické pobřeží. O ostrovech Galapagos ani nemluvě: unikátní želvy, gigantičtí ještěři, krásné rostliny, pinguini, tuleni… Na pobřežní části západně od And jsou tropické plantáže – asi 300 km z Quita, po pěkných asfaltových silnicích a po celé délce – přes 1000 km skvělé silnice. Jsou tu dobří lidé a celkem dobré hotely. Koloniální část Quita je nádherná, zachovalá. Quito, jeho moderní část, má nízké mrakodrapy (15 až 20 poschodí) a plno aut, 50 procent obyvatel je střední vrstva, 10 procent velmi bohatých, 30 procent lidí chudých (ale ne hladových) a 10 procent velice chudých. Mluvíme španělsky a třetina, možná i více lidí se domluví anglicky. Ekvádor má 13 000 000 obyvatel, 2 000 000 žijí v USA, Španělsku atd. Přístav Quayaqnil je největší přístav. Je to hlučné a veselé velkoměsto, má více obyvatel než Quito.

Já zde žiji téměř půl století, před tím jsem žil osm let ve Venezuele. Zde jsme se s mojí první paní finančně „postavili na nohy". V Ekvádoru jsem prožil „hezčí" život. Moje první paní zemřela, druhá je o hodně mladší. Máme dva syny a jednu vnučku.

Čechů a Slováků je zde snad 300. Máme v Quitu vilu ze vzácných tropických dřev – z naší Haciendy. Jsme trochu vyšší střední sociální vrstva. Máme dolarovou měnu (před třemi lety „SUCRES" to bylo lepší). Přichází dolarizace a globalizace – prý nás moderně zotročí supernacionální kapitál. Zde – co je zakázáno – je dovoleno a co je dovoleno, je zakázáno (neberte to doslova!)

Už se mi chce spát. Dobrou noc. Krávy bučí a telátka naříkají v kotcích pod střechou. Ráno podojíme kravičky a telátka budou celý den s maminkami. Jsme v období dešťů (květen–srpen) potom prší méně, ale prší! Je tu hezky – křišťálová voda v pěti potocích a filtrovaný vzduch.

Váš
Alois Houdek,
Ekvádor, Quito 27. 6. 2004

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012