ČSÚZ - Předsedové Československého ústavu zahraničního Československý ústav zahraniční Předsedové Československého ústavu zahraničního

V minulosti jsme věnovali pozornost prvnímu historickému předsedovi Československého ústavu zahraničního, JUDr. Janu Auerhanovi. Uveřejnili jsme také rozhovor se současným předsedou, panem Jaromírem Šlápotou (obojí vyšlo v únorovém čísle Českého dialogu v roce 2003). V tomto čísle bychom rádi připomněli další významné vůdčí osobnosti Československého ústavu zahraničního.
Významným předsedou ČSÚZ byl např. Věnceslav Švihovský (1875 až 1957). Narodil se v Hlinsku ve Volyni a od mládí se pohyboval mezi Čechy a Slováky na Ukrajině a i když se původně vyučil zahradníkem, později studoval žurnalistiku a práva. Část studia strávil ve Francii. V Paříži se seznámil s dr. Edvardem Benešem a jeho budoucí ženou Hanou. V Kyjevě v roce 1911 začal vydávat české noviny a tiskl české knihy. Nadchla ho Masarykova myšlenka vytvoření samostatného a svobodného státu. Aktivně pracoval v českých spolcích na Ukrajině a v okamžiku vzniku Československa odešel do Prahy. Již pouhý rok po vzniku Československého ústavu zahraničního, tedy v roce 1929, se zapojil do činnosti výboru a stal se místopředsedou. To byl jeden z důvodů, proč se po druhé světové válce, kdy byla činnost ústavu obnovena, stal předsedou ve volbách na první řádné valné hromadě v roce 1946. Čekal ho nelehký úkol, řízení reemigrace. V té době se do Československa vracelo na 220000 krajanů z různých koutů světa. Po únoru 1948 byl donucen odejít z vedení ČSÚZ a o devět let později umírá. Od roku 1998 je čestným členem Československého ústavu zahraničního – in memoriam.
Miloš Václav Kratochvíl (1904 až 1988) je širší veřejnosti známý především jako historik a prozaik, navíc byl profesorem na Filmové akademii múzických umění v Praze. Ve svých pětasedmdesáti letech se rozhodl věnovat se ve svém životě něčemu novému a vstoupil do Československého ústavu zahraničního. Později, tedy v roce 1985, se stal předsedou. Jemu ústav vděčí za postupné se odpoutávání od státní moci, resp. od přímého řízení státem. Cítil potřebu usilovat o prosazení nepolitického principu. Přestože se nedožil toho okamžiku, protože v roce 1988 umírá, jeho činnost byla korunována úspěchem a roku 1989, již 1. září se Československý ústav zahraničí oddělil od Ministerstva zahraničních věcí tím, že znovu získal status občanského sdružení. I Miloš Václav Kratochvíl se stal posmrtně čestným členem Československého ústavu zahraničního.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad