MUZEUM ČESKÉHO KUBISMU

v domě U Černé Matky Boží v Praze -- jako součást výstavního plánu stálých expozic Národní galerie -- není otevřeno náhodně.
Kubismus, projevující se ve světovém umění především v ;malbě a plastice, má v architektuře světový primát v Praze. Jedním z nádherných příkladů kubistického pojetí architektury je dům U Černé Matky Boží (v letech 1911--1912 postaven podle projektu známého architekta Josefa Gočára), navržený pro Františka J. Herbsta jako dům obchodní. Pětipatrová budova s arkýřovými okny a mansardovou střechou, projektována k obchodním účelům, zahrnovala v prvním patře velmi atraktivní kavárnu, zařízenou kubistickým nábytkem -- jako příklad mimořádně citlivého zapojení novodobé architektury v historické zástavbě Starého města pražského. Po nynější rekonstrukci byly prostory určeny pro Muzeum českého kubismu, které vzniklo díky šťastné volbě Ministerstva kultury ČR. Expozici připravila Národní galerie ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem a Národním muzeem v Praze.
Ve druhém a třetím patře je výstava zaměřena na léta 1910-1919 jako nejvýznamnější období kubismu v našich zemích. Malířství zde zastupují díla Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály, Jana Zrzavého a dalších, sochařství pak Otto Gutfreund. Kolekce byla vybrána z fondů NG a doplněna mnoha výpůjčkami z jiných galerií i ze soukromých sbírek. Uměleckoprůmyslové muzeum zapůjčilo nábytek podle návrhů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana, jejichž architektonickou tvorbu doplněnou dokumenty Josefa Chochola zde ukazují fotografie a dva modely: Gočárovův dům U Černé Matky Boží, Chocholův nájemní dům s byty v Neklanově ulici. Z nich je patrné, že česká kubistická architektura byla před první světovou válkou v Evropě unikátní a ojedinělá. Keramika podle návrhů Janáka, Hofmana a Horejce, dále sklo, plakáty Bendovy, Brunnerovy a Špálovy zapůjčilo také UPM. Čtvrté patro je věnováno krátkodobým výstavám: nyní jsou zde kresby a grafika všech výše jmenovaných autorů. které ozvláštňuje několik afrických plastik, jejichž zjednodušené formy zaujaly mnohé české výtvarníky jako výchozí pro vlastní tvorbu. Výstavní kolekce je doplněna doklady, fotografiemi i odkazy na literaturu o českém kubismu. V ;budoucnu se počítá i s prostorem v ;pátém poschodí pro vystavování. Jsou tu místnosti určené Lektorskému oddělení NG, které k výstavě připravilo velmi pestrý a hodnotný doprovodný program.
Nutno říci, že Gočárův interiér kavárny, jehož rekonstrukci Národní galerie plánuje, se v budoucnu určitě stane značně vyhledávaným místem setkávání v centru pražského Starého Města.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad