90 let našeho Skautingu

8 2001 Kultura česky
obálka čísla

    Profesor žižkovské reálky (nyní gymnázium na Sladkovském nám. v Praze 3 ) Antonín Benjamin Svojsík odcestoval v červenci roku 1911 do Anglie. "Přijížděl jsem opět po delší době k ;bílým břehům Albionu, abych tam na vlastní oči spatřil výchovu skautské mládeže v přírodě, o niž jsem leccos pozoruhodného již dříve četl a slyšel a jejíž některé průvodce poznal jsem v Americe."
    V Anglii Svojsík vyhledával skautské oddíly, chodil s nimi do jejich kluboven a na výlety. Byl nadšen jejich životem v přírodě, jejich vystupováním a opravdovostí s jakou konali svoji práci a plnili příkazy dobra.
    S výsledky své třítýdenní cesty byl Svojsík spokojen a po návratu z Anglie informoval veřejnost o skautingu článkem Nové proudy ve východě anglické ( Boy Scouts ) uveřejněném v časopisu Sokol. Potom odjel na vysočinu, kde byl správcem Vorlovského polesí jeho tchán J.Stránský.
    Ve Vorlovské myslivně u Humpolce zkoušel se dvěma studenty a čtyřmi venkovskými chlapci skautské prvky prakticky a překládal dovezenou skautskou literaturu včetně knihy Scouting for Boys.
    Po prázdninách vytvořil Svojsík z žáků žižkovské reálky skautskou družinu a konal s ní skautské vycházky do Hvězdy, Krčského lesa, Kunratic, do pražského okolí, Radotína a Prokopského údolí.
    S použitím Kroniky čs. skautského hnutí od B. Břečky sestavil


V. Janík.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012