Ceny Albatrosu za rok 2022 předány

Ve čtvrtek 13. dubna se redakce Albatrosu setkala se svými autory na slavnostním večeru u příležitosti vyhlášení nakladatelských cen. Nakladatelství udělilo výroční ceny svým nejúspěšnějším autorům, výtvarníkům a titulům roku 2022.
Výroční ceny Albatrosu byly uděleny v šesti kategoriích. Prestiž ocenění je dána zejména tradicí nejstaršího nakladatelství dětské knihy u nás, které trvale klade důraz na literární a výtvarné kvality svých knih.
V kategorii ilustrace pro menší děti cenu získala Marie Urbánková za ilustrace knihy Jana Jirků O bagříku Honzíkovi. Ilustrátorka využívá svěží barvy i písmo, které spolu s grafickou formou jejího výtvarného projevu umocňuje svižný a veselý dojem. Její zásluhou je tak prostředí silných, ale polidštěných strojů, techniky a staveb nejen velice atraktivní, ale vlastně také vlídné a pro malé čtenáře i čtenářky velmi přístupné. Kategorii ilustrace pro starší děti vyhrál Ticho762 za knihy Jaroslava Foglara Strach nad Bobří řekou.
Nejlepší knihou pro mladší čtenáře byla Marta si vzpomíná. Napsal ji Petr Hugo Šlik a zabývá se v ní jedním z nejtěžších uměleckých i životních témat a to tématem smrti. Autor se s ním vyrovnává citlivě a nepřikrášleně, zároveň však s nádechem poetické melancholie, za níž se skrývá nezdolný optimismus.
David Jan Žák obdržel za knihu Tleskač cenu za text pro starší čtenáře. Uchopit příběh je vskutku velká výzva. V knize Tleskač se mu podařilo naplno zužitkovat lásku k tvorbě Jaroslava Foglara, a zároveň do ní výrazně vtisknout i svůj vlastní autorský styl, tolik silný v temné sugestivní atmosféře a básnických obrazech.
V překladové kategorii se nakladatelství Albatros rozhodlo ocenit Kateřinu Hajžmanovou za překlad zábavné populárně-naučné knihy Nejzbytečnější zvířata na světě. Její překlady jsou konstantně na vysoké úrovni a pro redaktora je radost s takovou překladatelkou spolupracovat.
Cenu za významný počin získala kniha Kateriny Karolik Můj šálek umění. Prostorové leporelo pro malé i velké je plné překvapení, inspirace a neobvykle a hravě využívá nejznámější obrazy historie. Technologická řešení jsou vynalézavá a fungují dokonale. Celek působí velmi efektně, a přitom výtečně plní svou funkci.
Tradičním vrcholem večera bylo předání ceny za významný přínos literatuře pro děti a mládež. Tu si tento rok odnesla spisovatelka a bývalá pedagožka Literární akademie Ivona Březinová. V nakladatelství Albatros autorka debutovala v roce 1997 Panáčkem Paneláčkem, od té doby jí vyšlo 55 knih pro děti a mládež.
Anna Sobotková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad