Ceny Albatrosu za rok 2022 předány

Anna Sobotková KVĚTEN 2023 Kultura česky

Ve čtvrtek 13. dubna se redakce Albatrosu setkala se svými autory na slavnostním večeru u příležitosti vyhlášení nakladatelských cen. Nakladatelství  udělilo výroční ceny svým nejúspěšnějším autorům, výtvarníkům a titulům roku 2022.

 

Výroční ceny Albatrosu byly uděleny v šesti kategoriích. Prestiž ocenění je dána zejména tradicí nejstaršího nakladatelství dětské knihy u nás, které trvale klade důraz na literární a výtvarné kvality svých knih.

V kategorii ilustrace pro menší děti cenu získala Marie Urbánková za ilustrace knihy Jana Jirků  O bagříku Honzíkovi. Ilustrátorka využívá svěží barvy i písmo, které spolu s grafickou formou jejího výtvarného projevu umocňuje svižný a veselý dojem. Její zásluhou je tak prostředí silných, ale polidštěných strojů, techniky a staveb nejen velice atraktivní, ale vlastně také vlídné a pro malé čtenáře i čtenářky velmi přístupné. Kategorii ilustrace pro starší děti  vyhrál  Ticho762  za knihy Jaroslava Foglara  Strach nad Bobří řekou.

Nejlepší knihou pro mladší čtenáře byla Marta si vzpomíná. Napsal ji Petr Hugo Šlik a zabývá se v ní jedním z nejtěžších uměleckých i životních témat a to tématem smrti. Autor se s ním vyrovnává citlivě a nepřikrášleně, zároveň však s nádechem poetické melancholie, za níž se skrývá nezdolný optimismus.

David Jan Žák obdržel za knihu Tleskač cenu za text pro starší čtenáře. Uchopit příběh je vskutku velká výzva. V knize Tleskač se mu podařilo naplno zužitkovat lásku k tvorbě Jaroslava Foglara, a zároveň do ní výrazně vtisknout i svůj vlastní autorský styl, tolik silný v temné sugestivní atmosféře a básnických obrazech.

V překladové kategorii se nakladatelství Albatros rozhodlo ocenit Kateřinu Hajžmanovou za překlad zábavné populárně-naučné knihy  Nejzbytečnější zvířata na světě. Její překlady jsou konstantně na vysoké úrovni a pro redaktora je radost s takovou překladatelkou spolupracovat.

Cenu za významný počin získala kniha Kateriny Karolik  Můj šálek umění. Prostorové leporelo pro malé i velké je plné překvapení, inspirace a neobvykle a hravě využívá nejznámější obrazy historie. Technologická řešení jsou vynalézavá a fungují dokonale. Celek působí velmi efektně, a přitom výtečně plní svou funkci.

Tradičním vrcholem večera bylo předání ceny za významný přínos literatuře pro děti a mládež. Tu si tento rok odnesla spisovatelka a bývalá pedagožka Literární akademie Ivona Březinová. V nakladatelství Albatros autorka debutovala v roce 1997 Panáčkem Paneláčkem, od té doby jí vyšlo 55 knih pro děti a mládež.

 

Anna Sobotková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012