Vyhodili by mě z práce…

Před chvílí jsem si poslechla jednoho sympatického politika, senátora a starostu obce Hluboká pana Jirsu. V rozhovoru se mluvilo o nesmyslnosti přímé volby prezidenta, o energetické krizi a dalších tématech. V jednom momentě zazněla informace, že člověk, který byl odpovědný za dost ošklivou energetickou chybu, to vysvětlil slovy: kdybych to neudělal, vyhodili by mě z práce. A bingo!
Že to pan starosta ani nekomentoval, chápu. Je to totiž dost častá argumentace. Ale blbá!
Mnozí (asi většina) lidí má v sobě jakési vzorce strašení, podle kterých se řídí. Začíná to odmalička. Dej pozor, ať neupadneš, odřel by sis kolínka. Musíš se dobře učit, abys mohl vystudovat. Kdybys neměl školu, nebudeš mít dobré zaměstnání. A málo si vyděláš. A nebudeš šťastný. Tuhle práci nedělej. To nevadí, že tě nebaví, ale je tam víc peněz. Musíš poslouchat šéfa… atd., atd. A co když ne, zboří se svět? Nezboří, protože vedle (spíš nad tím) takového blbého vzorce jsou ještě zákony vesmíru. A ty fungují úplně jinak.
Na konci osmdesátých let jsem pracovala v jedné redakci, kde to bylo moc fajn. Volná pracovní doba, milí spolupracovníci, kteří si navzájem pomáhali a měli rádi humor, pěkný plat. Šéfka, která se v redakci objevila jen sem tam, aby nám oznámila, že sehnala hezkou novou sukni a že jí pes opět rozkousal bačkory, ale jinak je to miláček.
Byla to doba perestrojky a bylo to hodně legrační. Protože se k nám zakazovaly dovážet ruské noviny a naopak se za jistých podmínek mohlo jet na Západ. Tady vzniklo i pár nových jakoby progresívních novin. Jedny mne požádaly o článek na téma hudebních pořadů v čs. televizi. Dost jsem se v tom vyznala a tak jsem souhlasila. Článek jsem psala docela dlouho, hodně se nad ním zamýšlela. Zkrátka, napsala jsem to nejlíp, jak jsem uměla. Když jsem ho odevzdala, přišla moje šéfka za mnou se zamračenou tváří, řka: Dozvěděla jsem se o tom tvým článku. Ten ale nesmí vyjít. Radím ti, abys ho stáhla. Pokud ne, sice nerada, ale musím tě vyhodit.
Pár dnů jsem chodila jako tělo bez duše. Proč? Vždyť bylo všechno podle pravdy, nic zlého, jen sem tam mírná kritika. A ona mě vyhodí? Co mám dělat? Mlelo se ve mně moc. Taková hezká práce za slušné peníze, milí lidé…Najednou se mi z nitra jakoby ozval hlas: hele, tak tě vyhodí, no a co? Pořád to budeš ty, nic se na tom nezmění.
A tak jsem se poslechla a nechala se vyhodit. Nikdo tomu nemohl uvěřit, nakonec ani sama ta šéfka. Ale já jsem si moc oddychla, ze srdce mi spadl balvan. Uteklo jen pár dnů a ozvala se mi šéfka z jiné redakce. A nabídla mi místo. Ještě o kousek lepší než toto. Myslím, že člověk se nemá bát a podsouvat si něco zlého dopředu. Pokud ano, tak se to stane. Pokud ne, může být překvapen z příjemných novinek. Které život přináší…
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad