Jižní spojka už potřetí přibližuje pražskému publiku aktuální jihočeskou divadelní sezónu.

Marina Hofmanová (Hužvárová) Kultura česky

Jižní spojka je jakousi jarní ochutnávkou repertoáru Otáčivého hlediště v Českém Krumlově, jehož návštěvníky tvoří z více než poloviny právě diváci z Prahy a Středočeského kraje.

 

V březnu se tak na pěti pražských scénách představí všechny soubory Jihočeského divadla: činohra, balet, opera i Malé divadlo, které rovněž všechny už přes půl století hrají také před otáčivým hledištěm.

 

V tomto roce poskytne českokrumlovský zámecký park scenérii nejen tradičnímu Psu baskervillskému a Divotvornému hrnci, či loňským premiérovým představením Da Vinci a Muž Dvojhvězdy, ale připraveny jsou dvě nové velké inscenace.

Rodinám s dětmi je určen originální projekt kmenového režiséra Malého divadla Janka Lesáka a dramaturgyně Natálie Preslové pod vypovídajícím názvem Úplně celá česká historie během jedné hodiny.

Událostí letní sezóny na otáčivém hledišti bude Händelovo oratorium Mesiáš ve scénickém provedení režiséra a současného uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a dirigenta Davida Švece. Dílo je koncipováno jako velkolepá barokní slavnost, která se pokusí navrátit zámecké zahradě její původní ráz a smysl. Scénografické řešení v tradici barokních slavností sahající až do Händelovy doby navíc podtrhne operní ansámbl i specializovaný sbor a sólisté školení v interpretaci barokní hudby.

 

Každá ze sedmi inscenací letošní Jižní spojky je unikátní.


Na divadelní scéně Jatka 78 se představí sugestivní taneční divadlo Mechanický pomeranč na námět románu A. Burgesse (1. března). Baletní soubor pak ještě vystoupí v Divadle na Vinohradech s taneční inscenací Petra Zusky nazvanou Rádio Svobodná Bystrouška. Ta sice vznikla podle předlohy Rudolfa Těsnohlídka, ovšem bez Janáčkovy hudby, zato s mluveným slovem Karla Högera (13. března).

 

Ve Studiu Švandova divadla se odehraje monodrama Holky a kluci režisérské dvojice Svozil/Kosová podle inscenace Denise Kellyho (11. března), které Jihočeské divadlo uvedlo v české premiéře. A dále pak divácky velmi atraktivní inscenace Café Groll v režii umělecké šéfky činohry JD Martiny Schlegelové, která vychází z budějovických reálií a inspirovala se řadou lidí žijících v meziválečných a poválečných Českých Budějovicích (17. března).

 

Mimi opera zve do operního hlediště i ty nejmenší dětičky (pochopitelně s doprovodem). Přímo pro operní soubor ji složil Lukáš Sommer a v režii Jiřího Ondry ji uvádí Studiová scéna Na Půdě historické budovy Jihočeského divadla.  V Praze se představí v divadle NoD (16. března), kam jsou diváci zváni rovněž na inscenaci Invisible Man (14. března). Tu režisér Malého divadla Janek Lesák pojal jako live-cinema, kdy souběžně s příběhem hry běží i její záznam na filmovém plátně.

 

Mefistofeles – velkolepý opus italského skladatele Arriga Boita – se na české operní scéně objevuje jen zřídka. Soubor jej v režijním zpracování uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a pod taktovkou Maria De Rose přednese ve Státní opeře Praha v rámci 15. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2022 (19. března).

 

Uvedenou nabídku Jižní spojky můžete ochutnat i prostřednictvím této videopozvánky na představení v metropoli, ale hlavně v působišti Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a na českokrumlovském otáčivém hledišti.

A třeba se tam v létě potkáme.

 

Marina Hofmanová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012