Cannes jako nejslavnější filmový festival

Anna Sobotková srpen 2021 Kultura česky

V opožděném termínu od 6. července 2021 proběhl 74. ročník filmové přehlídky v Cannes, která se kvůli pandemii minulý rok nekonala. Zahájil ji muzikál Annett s Marion Cotillardovou a Adamem Driverem v hlavních rolích.

O proslulou Zlatou palmu se ucházelo 24 snímků. Řada z nich se do výběru dostala už minulý rok a soutěží s ročním odkladem. Velké naděje budil například film The French Dispatch  amerického režiséra Wese Andersona o redakci amerických novin ve fiktivním městě. Nizozemský režisér Paul Verhoeven soutěžil s kontroverzním snímkem Benedetta o jeptišce žijící v Itálii v 15. století. Své filmy v Cannes uvedli i Nanni Moretti, Jacques Audiard nebo François Ozon. Předsedou hlavní poroty byl režisér Spike Lee, který v Cannes získal v roce 2018 Velkou cenu poroty za film BlacKkKlansman. V porotě s ním zasedla, zpěvačka Mylene Farmerová, herečka Maggie Gyllenhaalová či režisérka Jessica Hausnerová.

Česká republika letos v hlavních soutěžích festivalu zastoupena nebyla. V sekci Cinéfondation se však objevil krátký animovaný film Rudé boty studentky katedry animované tvorby FAMU Anny Podskalské a celovečerní film Karavan absolventky FAMU Zuzany Kirchnerové byl vybrán do projektu Cinéfondation – L’Atelier, který upozorňuje filmové profesionály na obzvláště slibné projekty a tvůrcům tak dává příležitost k mezinárodní distribuci. V sekci Cannes Classics byl promítán za přítomnosti Emílie Vášáryové zrestaurovaný film Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, který v roce 1963 v Cannes získal zvláštní cenu poroty.

Velkým překvapením se stal mladý filmař z Jezernice nedaleko Hranic. Český tvůrce Jan Kellner získal na mezinárodním filmovém festivalu druhou cenu v soutěži začínajících filmařů Nespresso Talents. Porota ocenila jeho krátký film Bagman. Snímek, který je dlouhý dvě a půl minuty a pojednává o mladých lidech, kteří dobrovolně pomáhali za pandemie koronaviru.

Českou delegaci doplnil programový ředitel karlovarského festivalu Karel Och, který zasedl již podruhé v porotě filmového festivalu, tentokrát pro sekci Týden kritiky.

Zlatou palmu, hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu v Cannes nakonec získal skvělý snímek Titane francouzské režisérky Julie Ducournauové. Ta se tak stala druhou ženou s tímto oceněním v historii slavného festivalu. O velkou cenu poroty se podělily filmy A Hero  režiséra Asghara Farhádího a Hytti nro 6 finského filmaře Juhoa Kuosmanena. Cenu za nejlepší režii získal Leos Carax za muzikál Annette.

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012