Zemřela naše nejlepší autorka

Eva Střížovská červenec 2021 Aktuality česky

PhDr. Jana Volfová byla po léta profesorkou na Akademickém gymnáziu a její žáci ji zbožňovali. Byla nejen velice vzdělaná a měla své vyhraněné názory, ale byla krásná, šarmantní žena vždy kypící humorem.

V době, kdy přešla do důchodu, začala psát pro Český dialog. Osobně jsem jí velmi vděčná, že jsem se konečně v dospělém věku dovzdělala o českých dějinách. Ve škole jsem se nic nenaučila a nebylo to jen mojí vinou, jak by odsouhlasili mnozí, i například spisovatel Jan Krůta, který ze stejného důvodu vydal už tři vlastní veliké dějinné knihy.

Jana Volfová napsala knihu Českých dějin hrátky ošidné. I bez reklamy byla brzy vyprodána a pak následovaly další díly. Všechno bestselery.

Psala zcela bez nároku na honorář pro Český dialog i pro velmi oblíbený Český kalendář. Navíc každý rok poslala za své peníze kalendáře do míst, kde si naši lidé nemohli kalendář objednat, jako byla Ukrajina, Rumunsko, aj.

Volfi, jak jsme ji důvěrně nazývali my, její blízcí z naší redakce, byla vždy ozdobou (vizuální i společenskou, vtipností hýřila na dálku) našich setkání s Mezinárodním českým klubem i setkání s bývalými kolegy s Akademického gymnázia, kam jsem měla také tu čest chodit.

Doufám, že se brzy sejdeme všichni, kdo jsme ji měli rádi a budeme na ni vzpomínat při kávičce, pivu nebo vínu. Už teď nám chybí. (Odešla 5. července 2021.)

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012