Co slyším a vidím

Slovo na červenec
Co slyším a vidím
Včera i dnes mne vzbudil rámus od motorových sekaček. Děsný. I když jsem zavřela okna, (a to tedy nerada), bylo to moc nepříjemné. Chápu. Obec má jakási pravidla, podle nichž se mezi domy seká tráva. Ale v pravidlech je i to, že se k tomu musí používat hřmící stroje, které navíc smrdí? Na každém sedí jeden pán s bříškem a sluchátky proti hluku na uších. Když je posekáno, přijde fukéř s fukarem a posekanou trávu nafouká na hromádky. Další hluk a další smrad. Ach, kde jsou ty doby, kdy statní mládenci či chlapíci vzali kosu a pěkně sekali trávu třeba s písničkou na rtech. Nemyslím, že byli pomalejší, než tyhle mašiny. Ale určitě nepotřebovali tolik nafty. Místo fukaru přišly ženy s hráběmi a za chvilku to bylo hotovo.
Pak jsem šla ven. S lítostí jsem koukala, jak zmizely všechny krásné vlčí máky, chrpy, kopretiny i všelijaké užitečné bylinky. No co, kytky si přece můžeme koupit v obchodě a bylinkové čaje v lékárně, že?
Po návratu domů jsem si přečetla úvahu o cyklistech. Neberou si půjčky na auto, nepotřebují parkoviště, tedy za ně neplatí, moc nepoužívají autobusy, nechodí moc ani do fitka, tedy tam neutrácejí, jsou většinou zdraví, tedy nekupují léky. Vlastně tedy co s nimi? K čemu nám jsou?
Ale půjdu k jinému tématu. „Udělejte tečku za covidem. Nechte se očkovat“ zní ze všech stran. Autorka Českého dialogu, která výborně mapovala výtvarné umění a hezky psala o výstavách, je dost vážně nemocná. Nebudete tomu věřit. Po očkování. Sem tam vyleze zpráva, že jedno či dvě očkování asi nestačí, že sem tam někdo může mít i následky, že se vlastně neví, na jak dlouho bude ochrana fungovat. Že stát není za event. následky odpovědný. A kdo?
Když se lidé očkovat chtějí, je to jejich věc. Dobře, ale pak nastává diskriminace těch, kdo se očkovat nenechají. Očkovací pasy do letadel, testy do hospod a kdovíkam ještě. Že je plošné testování dětí před vstupem do školy nesmyslné, to už potvrdili mnozí odborníci. Mimochodem, kolik dětí už Covidem onemocnělo?
Moravu postihly bouřky s tornádem. Mnoho domů bylo zničeno. Během pár dní lidé poslali na pomoc Moravě na 300 miliónů korun. Na FB je fotografie s Babišem a Schillerovou, jak sedí na zídce, jakože přijeli za těmi postiženými. „To je dobře, že to lidi poslali,“ říká Alena S. „Už jsem se bála, že to budu muset poslat z toho, co mám pro Agrofert.“
Máme to v politice podivné figury. A náš pan prezident prý ani nemá telefon. Možná za trest, že jeho pijavice nemají bezpečnostní prověrky.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad