OSUDY ČECHŮ – SOCHAŘ CHURCHILLA A KRÁLOVSKÉ RODINY

Anna Sobotková červen 21 Kultura česky

Jako český válečný veterán se František Bělský stal královským rekordmanem. Portrétoval královnu matku, prince Philipa, královnu Alžbětu II. i Andrewa a Williama.

František Bělský se narodil v Brně v rodině ekonoma Josefa Bělského, část dětství však prožil v Praze, kde začal studovat na Rotterově škole užitého umění. Po roce 1939 jeho rodina uprchla do Velké Británie. Na začátku války se zde rozhodl dobrovolně přihlásit do československé armády a čekal, až se dostane do Francie, kde operovala československá armádní divize.  Francouzská kariéra v armádě však nebyla dlouhá. Bělský popsal svůj zážitek v nahrávce pro Hlas Ameriky. „Zachránil nás příkaz Winstona Churchilla, aby nás posbíralo několik lodí, co pluly Středozemním mořem. Já jsem byl na lodi Northmore, která byla z půlky plná uhlí. S dalšími asi sedmnácti sty vojáky. Bylo tam ubytování jen pro jedenáctičlennou posádku.“

V dubnu 1941 zažil první setkání s britským premiérem Churchillem, který s prezidentem Edvardem Benešem navštívil čs.smíšenou brigádu. V květnu 1941 mu začala studijní dovolená, a on mohl pokračovat ve studiu na RoyalCollege.Po válce se rozhodl i s manželkou zůstat natrvalo v Československu a usadil se v Praze. Tři roky zde pracoval jako nezávislý grafik a zároveň studoval na Akademii výtvarných umění. Stal se také autorem prvních československých poválečných bankovek. Jeho poslední pražskou zakázkou byla v roce 1947 tvorba pamětní desky pro  chrám sv. Cyrila a Metoděje, jež připomíná parašutisty a kněží, kteří zemřeli v souvislosti s atentátem na říšského protektora Heydricha. V roce 1948 se rozhodl znovu emigrovat do Velké Británie a jeho kariéra se mohla naplno rozvinout.

Královna Alžběta II. byla korunovaná v červnu 1953. Stala se hlavou anglikánské církve, ozbrojených sil a řady dalších zemi. Byla to ovšem královna matka, kterou Bělský zachytil jako první. Na portrét ji sám vybral šperky. Poté vytvořil i její podobiznu na pamětní minci.Bělský je jediným sochařem, který ve svých dílech měl čest zachytit příslušníky čtyř generací královské rodiny. V roce 1979 ztvárnil prince Andrewa, poté přišla práce s princem Philipem a nakonec v roce 1981 umělecky ztvárnil královnu Alžbětu II. Jako posledního člena  královské rodiny portrétoval v roce 1985 malého prince Williama. Sochař Franta Bělský v unikátní nahrávce o této práci řekl.„Udělal jsem portréty čtyř generací královské rodiny. Já se tak trochu stanu spojkou mezi světem smrtelníka a lidmi, kteří musí hrát roli nadlidskou. Žít v olympijských výškách. Často v pohádkovém prostředí.“

Sochař Bělský nebyl zaujat pouze královskou rodinou. ProNationalChurchill  Museum v Fultonu vytvořil sochu Churchilla při přehlídce československé armády ve Velké Británii. Pomohl mu i hollywoodský herec DouglasFairbanks, který znal královskou rodinu a na Bělského upozornil muzeum v USA. Bělský vzpomínal na setkání s premiérem. „Jednoho dne dorazil Winston Churchill. Zastavil se před každým vojákem, podíval se mu hluboce do očí, jako by ho hypnotizoval. Pak přišel ke mně. Bylo to, jako by to trvalo celou věčnost, když se na mě díval a já na něj. Řekl jsem si, že možná jednou udělám sochu tohoto muže.“

Franta Bělský se chtěl stát občanem světa a to se mu podařilo. Říkal, že vždy v každé veřejné soše, kterou vytvořil, nechal vzkaz v láhvi. Když v USAotevřeliChurchillovu sochu opravdu tam našli Vzkaz v láhvi, který zněl: „Jsem Franta Bělský, sochař, narozením Čech, adoptovaný Británií a aspirující na to stát se občanem světa.“

Zemřel v roce 2000 ve věku devětasedmdesáti let a jeho náhrobek patří rodné zemi. Vytvořil ho Martin Jennings, autor sochy spisovatele George Orwella před londýnským sídlem BBC. Bělský má své místo k odpočinku na hřbitově právě hned vedle Orwella

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012