Odpustit druhým, odpustit sobě

Eva Střížovská červen 21 Knihy česky

Amélia Fleurot, francouzská koučka Z Korsiky napsala knížku, jejíž obsah by měl každý člověk přijmout. Ať už z této knížky nebo jinak.

Odpouštět lidem, kteří vám ublížili, není o tom, že jim ulevíte. Ale ulevíte především sami sobě.

Dovolím si na úvod přidat dva příběhy. Jedna moje přítelkyně se rozvedla a mnoho let nemohla zapomenout, jak jí manžel ublížil. Budila se dokonce v noci, že jí o něm zdálo. Jelikož byla zvyklá ´psát dopisy, rozhodla se, že mu všechno co jí udělal, vypíše slovy. Sedla, pustila se do psaní – ale zároveň jí začalo naskakovat, jaké k tomu asi měl důvody, jaké dětství, jaké představy o manželství, o ní. Psala a psala pomalu mu začala odpouštět. Začala chápat jeho touhy, jeho představy a jejich nesplnění. Nakonec usoudila, že za nic nemůže, že se jen choval jak uměl. Tento dopis odložila do šuplíku a nikdy ho neodeslala. Ale pocítila hluboké uklidnění. A už se jí o něm nezdálo

Druhá přítelkyně také mnoho let vzpomínala na to, jak se k ní zachoval ošklivě její muž. I po letech o tom dovedla vyprávět a vybudit se do vzteku. Dokonce přisuzovala svým synům podobnou „špatnou“ povahu. Své zklamání a ublížení jakoby si snad pěstovala a zalívala jako kytku v květináči. I ve stáří v tom pokračovala. Nakonec onemocněla demencí a dostala se do ústavu.

Obě dámy byly inteligentní a neměly vůbec zapotřebí trápit se něčím, co nemohou změnit. Té druhé je mi moc líto. Ona nedokázala odpustit.

Tato knížka je o tom, jak odpustit nejen manželovi či manželce, ale kolegům v práci, ale hlavně sám sobě. To je také důležité.

Knížku vydalo nakladatelství PORTÁL.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012