Proč si nerozumíme

Malcolm Gladwell
Proč si nerozumíme
„Charles Darwin ve své knize Výraz emocí u člověka a zvířat (vydané 1872) píše, že přesné a rychlé sdělení vlastních emocí druhému člověku mělo pro přežití natolik zásadní význam, že se tvář vyvinula v něco na způsob billboardu, který vyjadřuje, co se odehrává v našem srdci. Proto např. soudci věří, že rozhodující je lidi, o kterých rozhodují, vidět !“
Děti se smějí, když jsou šťastné, mračí se, když jsou smutné a hihňají se, když je něco rozveselí. To chápeme všichni... Proč je tolik lidí, kteří nás dokážou oblafnout bez ohledu na naše vzdělání a zkušenosti? Jak mohl malíř pokojů Hitler manipulovat nejen s německými nezaměstnanými, ale i s politiky vzdělané západní Evropy (Chamberlain)? Jak může na celém světě docházet k sexuálnímu násilí a pak u soudů jde o slovo proti slovu? Protože na hrozné věci reaguje každý člověk jinak... Jak je rozhodnutí soudců spolehlivé, když svědkové mluví o konkrétních věcech - detailech, jménech i faktech rozdílně? Proč se na finanční podvody přijde až v době, kdy se týkají většiny světa? Jak my posuzujeme událost, která je ze všech stran omílaná na sociálních sítích, když tomu „autorům“ nevidíme do tváře?
Autor nám předkládá známé i pozapomenuté příběhy a dokumentuje na nich, jak často se mýlíme. Kniha vznikala tři roky, M. Gladwell přečetl stovky knih a článků, uskutečnil spoustu rozhovorů a zahrnuje nás fakty. Některá si ovšem mozek každého z nás může vyložit s určitou volností...
Knihu dokonale přeloženou a redakčně zpracovanou vydalo nakl. DOKOŘÁN.
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad