LÍPY VLÍDNÉ I MAJESTÁTNÍ

Eva Střížovská květen 2021 Knihy česky

Spisovatelku Marii Hruškovou určitě znají nejen čtenáři jejich knih o památných stromech, jichž napsala celou řadu, ale i z televizního seriálu o památných stromech s Luďkem Munzarem.

Nyní vyšla další překrásná kniha o Lípách. Hlavní náplní jsou krásné fotografie Pavla Hossla. Ale i texty Marie Hruškové jsou nejen poučné, ale i pěknou připomínkou na naše dějiny i na stromy, které jsou svým způsobem nenahraditelné a patří do české krajiny.

Je zde představena celá řada stromů na různých místech celé republiky. Některé jsou dominantou krajiny, jiné stíní obydlí, další rozpínají své větve nad hroby na hřbitově či u božích muk.

Všechny mají svou historii, někdy až mnoha stoletou. Jsou lípy, co pamatují některé české panovníky, Jana Žižku a jeho družinu, či bitvy s nepřáteli. Některé hodně staré jsou uvnitř duté a občané v okolí se postarali o jejich záchranu. Mají dokonce uvnitř občas lavičku k posezení.

Je tu o lipových květech (autorka Iva Kubátová), o lipovém dřevě z pera Martina Patřičného a zasvěcené povídání od Václava Větvičky.

Kniha v pevné vazbě a pěkné grafické úpravě může být ozdobou našich knihoven.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012