HISTORIK PETR ČORNEJ SLAVÍ KULATINY

Anna Sobotková květen 2021 Kultura česky

Historik a držitel Ceny Magnesia Litera Petr Čornej oslavil tento rok významné kulatiny a  ač se to zdá nemožné  je mu 70 let.

 

Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., se narodil v roce 1951 a absolvoval historii a češtinu na Filozofické fakultě. Pedagogickou dráhu zahájil nejprve na Filozofické fakultě, později také na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde vykonával funkci vedoucího katedry historie. Od roku 2002 působil jako profesor a rektor na Literární akademii a já jako bývalá studentka Literární akademie přeji panu profesorovi mnoho zdraví a dalších tvůrčích úspěchů.

Rok 2021 pro Petra Čorneje bezesporu úspěšný je. Poté, co získal Cenu Magnesia Litera, mu bylo uděleno další významné ocenění a to Cena Miroslava Ivanova v kategorii faktu za knihu o Janu Žižkovi. Knihu nazvanou Jan Žižka - Život a doba husitského válečníka vydalo nakladatelství Paseka. Slavnostní udílení se uskuteční v Jaroměři-Josefově po skončení nouzového stavu. Rozsáhlá práce o Janu Žižkovi, která má neuvěřitelných 856 stran, završuje autorův celoživotní zájem o období husitství. Práce na knize mu trvala 16 let. Sám autor v rozhovoru pro deník Právo uvedl "Kdybych to vzal od prvotního nápadu, tak 60 let. Protože když mi bylo osm a vyrůstal jsem na Žižkově, říkal jsem si: To je takový hrdina, že o něm jednou napíšu knihu."

Petr Čornej se vedle vědeckých prací a učebnic dlouhodobě věnuje popularizační činnosti. Jeho jméno je spojeno s televizními projekty Kronika česká nebo dokumentární film Vzestup a pád kněze Jana, které vytvořil pro Českou televizi.

Historik po úspěchu biografie o Janu Žižkovi pokračuje ve své práci. Jako novinku připravil knihu nazvanou Husitská revoluce: Stručná historie. V krátkých kapitolách vykládá střety, zvraty i klíčové aktéry od počátku husitství po vládu krále Jiřího z Poděbrad. „Období husitské revoluce bylo nejen převratné, ale i dramatické, barvité a zajímavé, proto je i čtenářsky vděčné," vysvětluje profesor Čornej, proč se rozhodl pokračovat v psaní. „S černobílými pohledy a dnešními kritérii při jeho hodnocení nevystačíme, musíme je vnímat a vykládat zevnitř, z myšlenkových souřadnic a životní reality 15. století," dodává.

Ve své další knize populární formou vysvětluje evropský kontext událostí, dobovou mentalitu, náboženské souvislosti, vojenskou strategii husitů i význam husitství pro české dějiny. Knihu v roce 2021 vydává nakladatelství Paseka.

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012