Eva Romanová Vzpomínky

Novinářka a spisovatelka Gillian Oliverová je sousedkou naší nejúspěšnější krasobruslařky Evy Romanové, známé spíš pod pojmem sourozenci Romanovi, neboť byla nerozlučná se svým bratrem Pavlem a na kontě mají mj. 4 světová mistrovství v tancích na ledě, které byly v „jejich“ době právě v rozkvětu.
Ráda naslouchala vyprávění sousedky Evy a nedalo jí to, aby nekladla i otázky. Usoudila, že její život stojí za zaznamenání. A tak se toho ujala a vznikla moc milá knížka.
Pár faktů z wikipedie snad pro ty, kteří ji moc neznají.
Spolu se svým bratrem Pavlem Romanem se stala celkem čtyřikrát mistryní světa v tancích na ledě v letech 1962 až 1965 a po dvakrát v letech 1964 a 1965 též mistryní Evropy. Od roku 1965 do 1971 spolu působili v americké letní revui Holiday on Ice. Pak se provdala za amerického komika na ledě a krasobruslaře Jackie Grahama, který se zabýval drezúrou zvířat. Společně žili na farmě v USA v americkém státě Texas a 5 let v karavanu cestovali po USA. Dále žili v Anglii, kde Eva Romanová zůstala i po manželově smrti. V roce 2001 se přestěhovali do české vesničky Lipnice u Rokycan.[1]. Po matčině smrti v roce 2005 se Eva Romanová přestěhovala zpět do Anglie, kde žije dosud[2].
Je až neuvěřitelný ten příběh. Od malička otcova drezúra, kterou přijímali jako samozřejmost a plnili vše, co se od nich očekávalo. Později trenérka Míla Nováková, první medaile, zájezdy do světa a úspěch s velkým Ú v celém světě.
Začínali v Olomouci na brusličkách, které se daly připojit k zimní botě . Říkalo se jim šlajfky a šroubovaly se k botám kličkou. Takže brusle na kličku. Chodili s tatínkem brzy ráno na zimní stadión a trénovali podle tatínka. Když usoudil tatínek, že by potřebovali zkušeného trenéra, dostali se k Míle Novákové. Atd., atd. je toho mnoho, co sourozenci Romanovi zažívali na své cestě ke slávě. Všechno je však poutavě vyprávěno v knize, o které píši. Spíš se chci zmínit, či zdůraznit: Nikdy jim sláva nestoupla do hlavy. A také, byl to čas, kdy ještě neexistovali sponzoři, sport nebyl dotován, všechno si museli sourozenci vydřít sami. Byl to čas, kdy sportovci závodili s radostí a nikoliv pro výdělek. Byli oba pracovití, a když zanechali bruslení, vrhli se do různých aktivit.
Oba si našli dobré partnery, ale Pavel se brzy zabil na motorce. Eva se svým manželem se starali o zvířata. Opice, koně, kočky, psy atd., atd. V Anglii koupili velký dům, kde byli senioři, o které se také starali. Ráno vstávala ve čtyři, aby navařila pro své staroušky. To je to, co mne nejvíc zaujalo. Jak byla milá, ochotná, obětavá. Eva v knize vzpomíná i na dobu komunismu, kdy se nemohla vidět s rodiči apod. Teď však jezdí do Česka docela často, setkává se s přáteli i s fanoušky, kteří si pamatují „naše děti“, jak se sourozencům Romanovým tehdy říkalo.
Knížka je plná krásných fotografií a je čtivá a zajímavá.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad