Eva Romanová Vzpomínky

Eva Střížovská květen 2021 Knihy česky

Novinářka a spisovatelka Gillian Oliverová je sousedkou naší nejúspěšnější krasobruslařky Evy Romanové, známé spíš pod pojmem sourozenci Romanovi, neboť byla nerozlučná se svým bratrem Pavlem a na kontě mají mj. 4 světová mistrovství v tancích na ledě, které byly v „jejich“ době právě v rozkvětu.

Ráda naslouchala vyprávění sousedky Evy a nedalo jí to, aby nekladla i otázky. Usoudila, že její život stojí za zaznamenání. A tak se toho ujala a vznikla moc milá knížka.

Pár faktů z wikipedie snad pro ty, kteří ji moc neznají.

Spolu se svým bratrem Pavlem Romanem se stala celkem čtyřikrát mistryní světa v tancích na ledě v letech 1962 až 1965 a po dvakrát v letech 1964 a 1965 též mistryní Evropy. Od roku 1965 do 1971 spolu působili v americké letní revui Holiday on Ice. Pak se provdala za amerického komika na ledě a krasobruslaře Jackie Grahama, který se zabýval drezúrou zvířat. Společně žili na farmě v USA v americkém státě Texas a 5 let v karavanu cestovali po USA. Dále žili v Anglii, kde Eva Romanová zůstala i po manželově smrti. V roce 2001 se přestěhovali do české vesničky Lipnice u Rokycan.[1]. Po matčině smrti v roce 2005 se Eva Romanová přestěhovala zpět do Anglie, kde žije dosud[2].

Je až neuvěřitelný ten příběh. Od malička otcova drezúra, kterou přijímali jako samozřejmost a plnili vše, co se od nich očekávalo. Později trenérka Míla Nováková, první medaile, zájezdy do světa a úspěch s velkým Ú v celém světě.

Začínali v Olomouci na brusličkách, které se daly připojit k zimní botě . Říkalo se jim šlajfky a šroubovaly se k botám kličkou. Takže brusle na kličku. Chodili s tatínkem brzy ráno na zimní stadión a trénovali podle tatínka. Když usoudil tatínek, že by potřebovali zkušeného trenéra, dostali se k Míle Novákové. Atd., atd. je toho mnoho, co sourozenci Romanovi zažívali na své cestě ke slávě. Všechno je však poutavě vyprávěno v knize, o které píši. Spíš se chci zmínit, či zdůraznit: Nikdy jim sláva nestoupla do hlavy. A také, byl to čas, kdy ještě neexistovali sponzoři, sport nebyl dotován, všechno si museli sourozenci vydřít sami. Byl to čas, kdy sportovci závodili s radostí a nikoliv pro výdělek. Byli oba pracovití, a když zanechali bruslení, vrhli se do různých aktivit.

Oba si našli dobré partnery, ale Pavel se brzy zabil na motorce. Eva se svým manželem se starali o zvířata. Opice, koně, kočky, psy atd., atd. V Anglii koupili velký dům, kde byli senioři, o které se také starali. Ráno vstávala ve čtyři, aby navařila pro své staroušky. To je to, co mne nejvíc zaujalo. Jak byla milá, ochotná, obětavá. Eva v knize vzpomíná i na dobu komunismu, kdy se nemohla vidět s rodiči apod. Teď však jezdí do Česka docela často, setkává se s přáteli i s fanoušky, kteří si pamatují „naše děti“, jak se sourozencům Romanovým tehdy říkalo.

Knížka je plná krásných fotografií a je čtivá a zajímavá.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012