Hajzlpapír a knihy

První slovo v nadpisu, které nezní zrovna noblesně, vzniklo jistě v době, kdy záchody našich domácností doplňovala hromádka nastříhaného Rudého práva. Autorka Marta Urbanová se zamýšlí nad touto dobou a zmiňuje zahraniční návštěvu, před kterou se za to styděla. Mám také své zkušenosti.
Jednou (snad v roce 1975) jsem autem vezla jednu známou, anglickou dámu do Karlových Varů. Pozorovala okolí a sem tam i komentovala. V Kněževsi: „Hele, to je hezká kavárnička, ale kde jsou ty dámičky, které si venku povídají a pijí kafíčko?“
Narážela tím zřejmě na zahraniční kavárničky a obchůdky, kde bývá většinou venku posezení na občerstvení.
Byl čtvrtek. Když jsme přijely do Varů, všimla si dlouhé fronty lidí před knihkupectvím. – „Co to je? Dávají tady něco zadarmo?“ – Ale ne, to lidé čekají na nové knížky, co dneska vycházejí – „Oh, jaký to vzdělaný národ! vykřikla.překvapeně. A dodala: „Já jsem nyní byla v Holandsku a to se nedá srovnat. Tam mládež chce jenom ty drogy…a tady – knížky! To je neuvěřitelné!“
Ale ten toaletní papír nám taky doma chyběl. Pak se můj manžel, jazzový muzikant, stal členem dixielandové kapely, která občas jezdila i do toho „zlého“ zahraničí. Když celé kapele sem tam na hranicích celníci prohlíželi kufry, nestačili se divit. Kufry byly nacpané toaletním papírem, dámskými vložkami, prášky na praní a dalšími nezbytnostmi, které u nás nebyly. A samozřejmě kazetami a deskami s muzikou.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad