BRODSKÝ A SOVÁK

Anna Sobotková březen 2021 Kultura česky

 

Oba dva se narodili v roce 1920, několik dní po sobě. Oba dva se stali legendami českého filmu. V prosinci to bylo přesně sto let, kdy se narodily dvě herecké ikony Jiří Sovák a Vlastimil Brodský.

„Jsem komediant a jsem za to životu vděčnej,“ říkal Jiří Sovák a veselé příhody dokázal vyprávět na potkání. „Narodil jsem se v Praze v ulici Na Bojišti. Již v tom je jisté předznamenání, jako by mi osud chtěl naznačit, že můj život nebude zrovna žádný med - ale při památce Švejka – že o srandu nebudu mít nouzi.“  Tak začal svoje vyprávění o životě ve své knize Dík za váš smích aneb Já a moje trosky.

Knihu s ním v roce 1992 napsala publicistka Slávka Kopecká a pak v rychlém pokračování ještě tři další vzpomínkové knihy. Sovák věděl, co chce o svém životě vyprávět a uměl to skvěle.  O řadu let později začala vznikat kniha o Vlastimilu Brodském. Spisovatelka však musela zvolit jinou strategii, neboť Brodský, zvaný Bróďa, byl složitá povaha a hloubavý melancholik. Zatímco Sovák vyprávění nikdy neautorizoval, Brodský se texty pravidelně zaobíral. Knihu Drobečky z půjčovny duší si psal sám a ručně. Byl to jeho letitý zvyk, i když v tomto případě, kdy na něj Slávka Kopecká v roli jeho nakladatelky začala naléhat, Brodský se takříkajíc zaseknul. A tak za ní přicházely vzkazy „Přepadla mě choroba a cejtím se smrtelně. Jsem mentálně postiženější a postiženější, prostě tak postiženej, že nemůžu psát. Nic mě nenapadá, ač nad tím sedím celé hodiny. Zdraví antispisovatel.“

Proč se ale z těchto dvou odlišných osobností stali nerozluční přátelé? „S Bróďou jsme hodně točili, režiséři nás často obsazovali. Bál jsem se, že budeme dělat Laurela a Hardyho, že ustrneme, ale když se tak dívám zpátky, měli jsme asi spolu dělat ještě víc,“ konstatoval vtipně Jiří Sovák hereckou spolupráci. Poprvé se potkali při natáčení v roce 1950. Jejich kontrastní humor v roce 1959 skvěle využil režisér Podskalský ve  filmu Kam čert nemůže a o deset let později v komedii Světáci. Dvojici herců spojovalo nejenom přátelství a smysl pro humor, ale oba měli společnou lásku k herectví, oplývali obrovskou profesionalitou a pracovitostí. Každý rok natočili několik filmů, točili rozhlas, televizi, hráli divadlo a jezdili na besedy s diváky. Brodský prožil většinu svých let ve Vinohradském divadle. Jiří Sovák byl osmnáct let členem Národního divadla. V roce 1984 po autonehodě však musel ze zdravotních důvodů angažmá opustit. Jiří Sovák zemřel začátkem září roku 2000, bylo mu 79 let. Vlastimil Brodský ho přežil o necelé dva roky.

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012