BRODSKÝ A SOVÁK

Oba dva se narodili v roce 1920, několik dní po sobě. Oba dva se stali legendami českého filmu. V prosinci to bylo přesně sto let, kdy se narodily dvě herecké ikony Jiří Sovák a Vlastimil Brodský.
„Jsem komediant a jsem za to životu vděčnej,“ říkal Jiří Sovák a veselé příhody dokázal vyprávět na potkání. „Narodil jsem se v Praze v ulici Na Bojišti. Již v tom je jisté předznamenání, jako by mi osud chtěl naznačit, že můj život nebude zrovna žádný med - ale při památce Švejka – že o srandu nebudu mít nouzi.“ Tak začal svoje vyprávění o životě ve své knize Dík za váš smích aneb Já a moje trosky.
Knihu s ním v roce 1992 napsala publicistka Slávka Kopecká a pak v rychlém pokračování ještě tři další vzpomínkové knihy. Sovák věděl, co chce o svém životě vyprávět a uměl to skvěle. O řadu let později začala vznikat kniha o Vlastimilu Brodském. Spisovatelka však musela zvolit jinou strategii, neboť Brodský, zvaný Bróďa, byl složitá povaha a hloubavý melancholik. Zatímco Sovák vyprávění nikdy neautorizoval, Brodský se texty pravidelně zaobíral. Knihu Drobečky z půjčovny duší si psal sám a ručně. Byl to jeho letitý zvyk, i když v tomto případě, kdy na něj Slávka Kopecká v roli jeho nakladatelky začala naléhat, Brodský se takříkajíc zaseknul. A tak za ní přicházely vzkazy „Přepadla mě choroba a cejtím se smrtelně. Jsem mentálně postiženější a postiženější, prostě tak postiženej, že nemůžu psát. Nic mě nenapadá, ač nad tím sedím celé hodiny. Zdraví antispisovatel.“
Proč se ale z těchto dvou odlišných osobností stali nerozluční přátelé? „S Bróďou jsme hodně točili, režiséři nás často obsazovali. Bál jsem se, že budeme dělat Laurela a Hardyho, že ustrneme, ale když se tak dívám zpátky, měli jsme asi spolu dělat ještě víc,“ konstatoval vtipně Jiří Sovák hereckou spolupráci. Poprvé se potkali při natáčení v roce 1950. Jejich kontrastní humor v roce 1959 skvěle využil režisér Podskalský ve filmu Kam čert nemůže a o deset let později v komedii Světáci. Dvojici herců spojovalo nejenom přátelství a smysl pro humor, ale oba měli společnou lásku k herectví, oplývali obrovskou profesionalitou a pracovitostí. Každý rok natočili několik filmů, točili rozhlas, televizi, hráli divadlo a jezdili na besedy s diváky. Brodský prožil většinu svých let ve Vinohradském divadle. Jiří Sovák byl osmnáct let členem Národního divadla. V roce 1984 po autonehodě však musel ze zdravotních důvodů angažmá opustit. Jiří Sovák zemřel začátkem září roku 2000, bylo mu 79 let. Vlastimil Brodský ho přežil o necelé dva roky.
Anna Sobotková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad