JAN SOKOL BYL ČLOVĚK S VELKÝM Č

-red- únor 2021 2021 Aktuality česky

Včera na mne zazvonila pošta. Sjela jsem výtahem dolů a radostně jsem si domů přinesla knížku z vydavatelství Vyšehrad CESTA KE SVOBODĚ. Autor Jan Beránek ji sepsal spolu s Janem Sokolem. Zasedla jsem ke stolu, knihu otevřela a v tom mne zasáhla zpráva…

 

Zemřel Jan Sokol,

signatář Charty 77, polistopadový politik, filozof a pedagog. Kromě toho byl v devadesátých prvním předsedou redakční rady časopisu Přítomnost, posléze i jejím šéfredaktorem. Pamatuji si ho jako člověka s obdivuhodnou dávkou hlubokých myšlenek a klidného gentlemanství, vždy s kapkou suchého prozíravého humoru. Poté, co nebyl zvolen prezidentem, prohlásil, že „být prezidentem není žádná legrace,“ a dodal „kdyby na Hrad přišel trošku ctižádostivější člověk, udělá vládě peklo, a přitom nemá žádnou odpovědnost...“ Jeho výrok, stejně jako ty ostatní, se opakovaně potvrzuje.

Jakožto šéfredaktor a spolupracovník časopisu se výrazně podílel na obnovení nejen tradice Přítomnosti, ale na její kvalitě. Je naší ctí, že jsme ho poznali, budeme na něj vzpomínat s respektem a poděkováním. Bude nám, a nejen nám, chybět.

Martin Jan Stránský

K této Martinově vzpomínce bych se moc ráda připojila. Jan Sokol zašel někdy i do sousedství redakce Přítomnosti, kde sídlil Český dialog (Díky několikaletému azylu Martina J. Stránského) a pobyl s námi třeba na redakční schůzce. Byl to skutečně mimořádný člověk se skromným a přitom tak moudrým vystupováním, že se leckomu vedle něj musel zatajit dech. Měla jsem ho moc ráda a určitě nejsem zdaleka sama, komu je při jeho odchodu smutno. Knížku o něm jsem začala číst a ráda o ní budu blíže informovat.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012