MÉ TAJEMSTVÍ? – ZNOVU!

Jsou pohádky, které vidíme téměř každé Vánoce, jiné jednou za čas. Ke druhým patří pohádka K. J. Erbena Tři zlaté vlasy děda Vševěda od režiséra Jana Valáška z roku 1963. Upoutala mě svým nepohádkovým pojetím. Také rolemi, zejména R Lukavského jako ďábelského krále a tehdy ještě studujícího a již výrazného herce, jehož 80. výročí narození si letos připomínáme.
Herec, moderátor, hudebník, scénárista, pedagog ALFRED STREJČEK se narodil v listopadu 1941 v Praze. Při studiu na strojní průmyslovce v Kutné Hoře propadl v dramatickém a recitačním kroužku zájmu o divadlo, což mu pomohlo k přijetí na brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. Již za studií hostoval v olomouckém Divadle Oldřicha Stibora. Po absolutoriu roku 1964 nastoupil do pražského Divadla Jiřího Wolkera, byl také v experimentálním studiu divadla Maringotka. Po vojně působil v Divadle Emila Františka Buriana, mezitím rok ve Státním divadle v Brně. Zásadní však pro Strejčka byla v šedesátých letech scéna Divadla Za Branou O. Krejči, který mu nabídl angažmá v obnoveném Divadle Za branou II roku 1989. Herec vynikal v rolích lyrických milovníků, především v představeních Romeo a Julie, Evžen Oněgin a dalších. Začal spolupracovat s poetickou vinárnou Viola (dnes Divadlo Viola) a scénou Lyra Pragensis. Vícekrát se stal laureátem soutěží umělců v přednesu a držitelem nejvyššího ocenění Křišťálové růže.
První manželkou A. Strejčka byla herečka Consuela Morávková. Ta po dohodě roku 1979 emigrovala. Sportovně založený herec se oženil podruhé s Jarmilou Nygrýnovou, která roku 1999 podlehla rakovině. Narodily se jim dvě dcery. Současnou Strejčkovou partnerkou je Jitka Molavcová. Roku 2017 onemocněl Guilain-Barrého syndromem, při němž ochrnul. Po více nežli ročním pobytu v nemocnici začal s rehabilitací. Od roku 2020 je v sanatoriu. Plný optimismu má stále plány.
Na stříbrném plátně, televizní obrazovce a v rozhlase vytvořil A. Strejček řadu významných rolí. Režisér K. Steklý mu nabídl hlavní roli ve filmu Podivná přátelství herce Jesenia. Přišly další Ve filmech Smrt a blažená paní, Lásky hra osudná, Josefina, Kartouza Parmská, Quo vadis. Ve filmové kronice O moravské zemi. V koprodukčních filmech Příliš hlučná samota a Iluzionista. V televizi, kromě přednesu veršů, vystupoval v inscenacích jako Lásky hra osudná, Kam s ním?, Dům na konci města, Nemocnice na kraji města. Od roku 1990 Strejček začal vystupovat samostatně. Tehdy jsme se setkali v pražském Mánesu, kde účinkoval na vernisáži sochařské výstavy, kterou jsem připravovala. Pak po delší době jsem ho oslovila, zda by při křtu mé básnické sbírky mohl číst mé verše. Návrh přijal, a to jsem ještě netušila, že bude ochoten vystupovat při dalších křtech, večerech, číst mé verše a texty také v Českém rozhlase.
Strejček působil na Pražské konzervatoři jako profesor uměleckého přednesu, zároveň jako pedagog rétoriky a komunikačních dovedností na Palackého univerzitě v Olomouci. Pro škálu svých pořadů si píše scénáře, s citem pro kultivované podání. V melodramatických projektech spolupracuje s významnými orchestry a dirigenty, předními soubory a interprety vážné i populární hudby. Je to především kompozice Oráč a Smrt, melodramatické pásmo Píseň o domově, Biblická zastavení, Koncert pro Mi…“ A stra Jana či Tulák po hvězdách A nejvýznamnější Vivat Comenius, který se Š. Rakem st. představili ve více nežli sedmi stech vystoupeních, ve třiceti čtyřech zemích čtyř kontinentů. Také svým hlasem daboval mnohé role a dokumenty. A v rozhlase se s jeho krásným hlasem můžeme setkat ve více nežli tisíci pořadech.
Vícekrát jsem si pomyslela, že život Alfreda Strejčka by stál za knížku. V Adventu 2020 mi přišla zpráva: Milá Olgo, potěšilas mne… sdělením, že ses přestěhovala do Beskyd! Zamiloval jsem si ten kraj a opětný výstup na Lysou patří mezi mé hlavní motivační cíle. Asi víš, že jsem… ochrnul a usiluji o návrat. To mě přivedlo i k sepsání onoho zvláštního příběhu mého života. Kniha právě vychází a posílám Ti ji. Přeji hezké adventní dny a srdečně zdravím! – Fred
Konečně tedy! Knížka pod názvem HREJME DÁLE…, jejímiž autory jsou ALFRED STREJČEK, DAVID VÁVRA, PAVEL PAFKO, vyšla ke konci roku 2020. Je psána formou výpovědí, a to dvou osob, které postihly složité zdravotní problémy. Doplňují ji informace odborníků, ale taktéž nezdolný postoj obou hlavních postav. Vystihují to slova P. Pafka z úvodu knihy: „V textu se dozvíte, co se děje v duši takto postižených lidí. Jsou to jejich subjektivní výpovědi a jsou tedy částečně různé. Společné je jim však pozitivní myšlení. nemohu necitovat z textu samého A. Strejčka, který vypovídá vše: „...Nikdy jsem si během posledního roku nepoložil otázku: Proč zrovna já? Nemám ji rád. Je slabošská a ufňukaná. Mám sílu, vím o ní a nevzdám to!… Opět se ve mně ozval Landonův Standing: Přesto všechno se ve mně vzdouvá takový příval života, tak se mi chce žít, že si někdy myslím, že jen proto jsem zde...“
A já nepřestávám být vděčná, že měla možnost Alfreda Strejčka poznat osobně. Je velkým duchovním člověkem a bytostí silnou svoji vírou.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad