Stalo se v říjnu 2020 ... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová listopad 2020 Aktuality česky

Slovo „covid“ se stalo tou největší současnou urážkou. Kam se hrabou nadávky v podobě zvířecích i lidských částí těla! Máme toho od jara plné zuby, dusíme se v rouškách a nakonec nám nějaký blb řekne, že vlastně žádná pandemie není...

Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody“ a tak on roušku nosit nebude (ano, to mluvím o bývalém prezidentovi.). Objevila se i teorie, že při vytírání nosu nám zdravotníci zanášejí do mozku mikročipy od Gatese, aby nás cizí spiklenecké síly mohly sledovat.

 

Poprvé od vyhlášení České republiky jsme slavili 28. státní svátek bez udělování státních vyznamenání. Ta se budou rozdávat příští rok, dozvěděli jsme se jen jména. Jako pokaždé za vlády prezidenta Zemana nad některými zůstává rozum stát... A jeho projev ke státnímu svátku byl opravdu, ale opravdu blábol páté přes deváté.

 

Říjnovým hitem se stala tajná schůzka ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), kterého fotograf z Blesku přistihl, jak v noci vychází z restaurace Rio's na Vyšehradě. Pracovně se tam sešel se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem. Proč takový skandál? Hospoda měla být uzavřená a navíc Prymula při odchodu neměl roušku. Babiš okamžitě žádal jeho demisi, Prymula čekal, že prezident Zeman schválí jeho nástupce. Novým ministrem se stal Jan Blatný, hematolog z Brna. Jeho heslem je „Respekt místo strachu“, které má veřejnosti pomoci přijímat ochranná nařízení.

 

Jeden (!) den restrikcí stojí naši ekonomiku jednu miliardu korun! Odcházející ministr Prymula upozornil v ČT, že momentálně může být až púl milionu nakažených a budou nastupovat čím dál přísnější omezení. Což už koncem října nastalo (lockdown, homeoffice v co největším počtu, v neděli uzavřené obchody...). V některých dnech jsme měli v poměru k počtu obyvatelstva nejvíc nakažených v Evropě.

 

Pražský primátor Zdeněk Hřib je vystudovaný lékař a od konce měsíce vypomá ve svém volném čase jako dobrovolník v nemocnici. Stát přidal k říjnovým platům zdravotníků na odměnách 10 miliard korun.

 

Na Staroměstském náměstí v Praze demonstrovali odmítači roušek, zavřených hospod a odřeknutých zábavných akcí. Když celkem klidný protest skončil, demonstraci proměnili v tvrdou rvačku s policií fotbaloví chuligáni. Na policisty házeli dlažební kostky, dělobuchy, dýmovnice – policie se bránila slzným plynem a vodním dělem. Další protestní shromáždění se konala pod rouškou oslav vzniku republiky i 28. října.

 

Na pláni v pražských Letňanech vyrostla polní nemocnice s 500 lůžky pro covidové pacienty, další se staví v jednom pavilonu na brněnském výstavišti. Asociace hotelů a restaurací jednala s ministerstvem zdravotnictví o poskytnutí lůžek pro lidi, kteří nemohou být v domácí karanténě. Obrovský problém hrozí ve zvyšujícím se počtu nakažených zdravotníků, lékařů a zdravotních sester - jsou jich tisíce. Zavřely se školy, stopku dostaly sportovní a kulturní akce. Premiér Babiš i ministr Prymula nás doslova poprosili, abychom nikde zbytečně necourali a byli co nejvíc doma. Na neurčito se odložily i zkoušky v autoškolách. Aby těch neštěstí nebylo málo, od druhé třetiny října pršelo, lilo a (jak říkal pan Kemr: chčilo). V mnoha místech na Moravě, severu a východu Čech byly povodně...

 

Do země dorazily dva miliony antigenních testů a další miliony jsou objednané. Budou využity především v domovech důchodců a ostatních sociálních zařízeních. Přijeli první z 28 amerických vojenských zdravotníků, kteří mají zkušenosti s bojem proti coronaviru. I v USA děsí virus lidi víc, než tradiční zabijáci, infarkt a mrtvice. Takže nejen u nás se lidé s příznaky nemocí bojí návštěvy ordinací.

 

Těžký průběh měl covid např. u jednoho z nejslavnějších českých fotbalistů Antonína Panenky. Už podruhé byla v domácí izolaci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), nakažený byl ministr zemědělství Miroslav Toman. U lékařů skončil i moderátor Libor Bouček, který nás varoval před „kecy na sociálních sítích a zaručenými informacemi z druhé ruky“. Řekl, že nemoc dává dost zabrat i jemu, ani ne čtyřicátníkovi, natož pak lidem z rizikových skupin! Sexuolog Radim Uzel (80) prohlásil, že se „cítil víc mrtvý než živý“. Simona Stašová přiznala, že tak obrovskou únavu dlouho nezažila, Hana Zagorová označila virus za strašnou mrchu. Zkušenosti tisíců nemocných shrnul herec Václav Kopta.“Všem, kdo tvrdí, že covid je manipulace: Modlete se, aby se tenhle sekáč nepodíval i na vás!“.

 

Za přísných bezpečnostních podmínek se konaly volby do krajských zastupitelstev a do části Senátu. KSČM dostala přes ústa a její šéf Vojtěch Filip dal k dispozici svoji funkci - vládnul 15 let. Problémem komunistů je především rychlé vymíraní jejích přestárlých členů.

 

Zpěvák a herec Daniel Hůlka oznámil, že vrátí prezidentu Zemanovi Medaili za zásluhy I. stupně, kterou dostal v roce 2016. Dotklo se ho, že mu prezident vzkázal, aby mlčel a „dal si mokrý hadr na čelo“. Hůlka totiž v době, kdy virus ještě nebyl tak velkou hrozbou, podpořil manifestaci proti nošení roušek. Oba muži byli velmi dobrými přáteli, teď Hůlka řekl „že jej Zeman zklamal jako člověk i jako prezident a obrátil se proti svému národu zády“. Koncem měsíce však zpěvák „procházku“ na Hrad odvolal, protože hrozilo, že se k němu přidají stovky lidí, nesnášejících Zemana.

 

Automaticky se prodlužuje platnost řidičských průkazů.

 

Václav Klaus ml. oznámil, že v případě neúspěchu Trikolory v parlamentních volbách, opustí politiku i tuto stranu (kterou založil) a půjde do soukromé sféry.

 

Novu českou velvyslankyní při Evropské unii se stala zkušená diplomatka Edita Hrdá, která bude připravovat naše předsedání EU od poloviny roku 2022. Paní Hrdá je specialistkou na Jižní a Severní Ameriku.

 

Mimořádný dar získala Akademie věd ČR: historička z jeruzalémské Hebrejské univerzity Blanka Kühnel jí darovala tři tisíce různých titulů (knih, periodik, separátů a disertačních prací) na jeruzalémské téma. Mají sloužit studentům a badatelům na období pozdně antické a středověké židovské i muslimské kultury.

 

Nejdražším obrazem, vydraženým v Česku, se stala „Piková dáma“ malířky Toyen. Vyvolávací cena byla 29,9 milionů korun a zvedla se na 78, 650 milionů. V aukční síni Adolf Loos Aparment and Gallery byl dosud nejdražším obrazem Kokoschkova „Praha - Pohled z křižovnického kláštera“, prodaným loni za 78,5 milionů korun.

 

Kousek od Pražského hradu byla odhalena monumentální socha jediné ženy, která kdy vládla na českém trůnu - císařovny a královny Marie Terezie (matky Josefa II.). Betonová skulptura sochaře Jiřího Kováříka a architekta Jana Proksy připomíná figurku z Člověče nezlob se nebo kuželku. Po všech možných přeplácaných pomníkách je tato skulptura hladká a přívětivá. „ Symbolicky znázorňuje její majestát, není to její portrét“ řekl sochař.

 

Zemřel Limonádový Joe - herec Karel Fiala (95), muzikálová a operetní hvězda. Roli ve filmu přijal, i když všechny jeho pěvecké party zpíval Karel Gott.

 

Odešel divadelní a především televizní herec Martin Havelka (62). Jeho osobitý výraz znali v počátcích kariéry hlavně brněnští diváci Divadla Na provázku.

 

Ve věku 79 let podlehla covidu herečka Jana Andresíková. Pamatujeme si ji jako čarodějnici z televizního seriálu Arabela a v dabingu jako nezapomenutelný hlas Whoopi Goldbergové.

 

Víc než tisícovku oblečků už vystřídal slavný „čurající chlapeček“ v Bruselu. Teď dostal z Česka puntíkovanou čepici a kabátek z modrotisku, modrotiskové kalhotky jsou pruhované. Vzhledem k pozici tělíčka nebylo snadné oblečení ušít! Loni na Vánoce měl chlapeček na sobě atletický dres Emila Zátopka.

 

Na zahradě Kinských (Praha 5, Petřínská stráň) shořel unikátní dřevěný kostelík sv. Michala ze 17. století. Pravoslavný kostelík k nám byl převezen z Ukrajiny v roce 1929 a stal se součástí sbírek Národopisného muzea. Na mše tam chodili věřící z celé Prahy.

 

Po 114 letech přesunuje firma Nestlé výrobu Lentilek z moravského Holešova do německého Hamburku. Během století změnila oblíbená dětská sladkost několikrát barevnost i složení náplně.

 

Zaslouženou ostudu (resp. OSTUDU) českému fotbalu znamená provalení úplatkářské sítě ve 2. a 3. fotbalové lize. Za zmanipulování výsledku utkání dostal příslušný sudí nebo trenér nebo hráč částku 100 tisíc korun. Hlavou mafie byl místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr (66). Vyšetřovány jsou desítky lidí, svého postavení uznávané sudí se vzdala i jeho partnerka Dagmar Danková.

 

Těžko jsem hledala dobrou zprávu na konec. Ale mám ji! U mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí se o Dušičkové neděli konalo shromáždění a lidé se modlili za uzdravení nemocných. A samozřejmě také za ochranu těch, kteří o pacienty pečují. Kostely jsou zavřené, ale snad tyto modlitby měly snadnější cestu do nebe.

 

Moc vás všechny pozdravuji, opatrujte se!

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012