PREZIDENT LIDSKOSTI

Životní příběh Emila Háchy
Autor Vít Machálek, historik, napsal přes 800 stran poutavého čtení o čestném člověku, který se ze všech svých sil a schopností snažil zmenšit zlo fašismu, které padlo na Československo.
Kniha začíná jeho dětstvím a rodinným zázemím. Tato první část knihy se nazývá JIHOČESKÉ KOŘENY (1890 – 1860). Byla to doba idylická, která se šťastně zapsala do jeho výchovy i povahy.
V druhé kapitole PRÁVNÍK A VLASTENEC V PRAZE (1890 -1916) je popis jeho vysokoškolských studií, jeho příkladný vztah s manželkou Marií i konec éry Františka Josefa. V celé knize samozřejmě nechybí dějinné události, v nichž mladý Emil žil.
Emil Hácha vystudoval práva. Jeho soudcovská dráha byla spojena s Nejvyšším správním soudem, který ovšem spadal pod Správní soudní dvůr ve Vídni. Až po vzniku Československa byl zřízen Čs. správní soud.
Hácha miloval svou ženu a měl s ní dceru Miladu. Jak říkal: rodina bylo jeho největší štěstí. Od roku 1937 se však jeho štěstí k němu začalo otáčet zády. Nejprve těžce nesl rozvod své dcery Milady, začal trpět zdravotními potížemi, stejně tak jako jeho žena. A na republiku se také začaly snášet těžké mraky.
Od roku 1938 už jeho osobní i republikové drama nabíralo na obrátkách. Je to v kapitole PREZIDENT DRUHÉ REPUBLIKY (1938-1939). Je zde zmíněn výběr prezidenta do těchto těžkých dob, jeho příchod na Hrad, osud Masaryka, Beneše a život na Hradě s Rudolfem Beranem.
Hácha jako prezident Správního soudu byl svými, řekněme přáteli z politického a společenského života přesvědčen, aby se ujal úlohy prezidenta – obětního beránka. O tom už je kapitola PREZIDENT V ZAJETÍ (1939-1945). Byl už v té době nemocen, nešťastný z nedávné smrti své manželky Marie, která pro něho tolik znamenala, a dalo by se říci, že svým způsobem rezignoval. I když se snažil ze všech sil urovnávat a zmírňovat zlé události. A ty se na Československo valily mocným proudem. Byly na denním pořádku. Avšak prostor pro tento článek a více než 800 stran podrobného líčení mi nedovoluje psát o všech podrazech, jichž se dopouštěl Hitler se svými stejně odpornými druhy, o zklamáních, jimž byl Hácha vystaven kolem sebe se svými lidmi, o Benešovi či Drtinovi v anglickém exilu, kteří vůbec nechápali, čemu musí vláda v čele s Háchou čelit, hloupě je odsuzovali a navíc vlastně způsobili teror zvaný Heydrichiáda a smrt tisíců.
Je to smutné čtení. A chování ministrů a lidí kolem prezidenta bylo spíše zbabělé než co jiného a to nemluvím o zrádci jménem Emanuel Moravec, který se snažil s již ubohým, nemocným a v hluboké depresi člověkem zacházet falešně a drsně. Přesto se prezident nevzdával svého úsilí pomáhat svému lidu. V jasných chvilkách své duševní choroby apeloval na Franka a vymohl přemístění 1094 mužů z vyhlazovacího tábora v Osvětimi do Buchenwaldu a několika desítek žen do Ravensbrucku. Tam měli větší nadějí na přežití. V prezidentské kanceláři mu notně pomáhal dr. Kliment. Hácha poslední léta války strávil v Lánech. A jeho psychické utrpení pokračovalo. Nelze zde vypisovat všechny podrazy a šílenosti, které musel tiše snášet od nacistů a jim podlézajících našinců, ani dobré skutky, které také tiše trousil kolem sebe, jak mohl.
V poslední kapitole SMRT A POSMRTNÉ OSUDY (1945-2018) píše autor o Háchově smrti ve vězení, o poválečných procesech a osudech Háchových blízkých, o tragédii prezidenta Beneše, o době komunismu i o době po 17. Listopadu 1989.
VYDALA ACADEMIA
Tuto informaci o výjimečné knize píši později než bych chtěla. Nejprve v době zákazů kvůli coronaviru ji u sebe měla moje pomocnice Helena v Praze, kde ji pro mě vyzvedla. A poté, dost dlouho mi trvalo více než 800 stran přečíst a hlavně se rozhodnout, jak text učinit stručný a přitom jasný. Nevím, zda se mi to podařilo. V každém případě se ke knize budu vracet a upřímně ji doporučuji ke čtení všem lidem, kteří se zajímají o novodobou historii. Naleznou tam i fakta, která nejsou obecně známa. Však také seznam odkazů na zdroje, které autor probádal, je značně dlouhý a jeho trpělivost obdivuhodná.
A nakonec mne napadá: prezident Emil Hácha trávil poslední – a dost dlouhý - čas své funkce v Lánech. Byl to již člověk zlomený, psychicky i tělesně nemocný a vlastně neschopný funkci vykonávat. Není zde jistá podobnost v současnosti? I když zde jedná o zlomení „jen“ ruky.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad