MČK - Představujeme členy MČK, spolupracovníky redakce a příznivce: Lady Milena Grenfell-Baines

Je pravděpodobně jedinou českou ženou v naší historii, která se "honosí" titulem Lady. Uvozovky jsou zde však namístě, protože hned, když jsem se s ní při udílení Ceny Gratias Agit v roce 1999 seznámila, požádala mě, abych jí říkala prostě Mileno.
Předplatila si Český dialog a nabídla, že nám bude dělat dobrovolnou zástupkyni pro Velkou Británii. Od té doby se vídáme při různých příležitostech a já mohu jen doplnit následující úřední výčet jejích aktivit poznámkou, že zdaleka není úplný. Takový by vydal na knihu. Jako zajímavost musím dodat, že je to právě ona, kdo zařídil, aby se české remosky staly už předloni v Británii hitem, že napsala anglicky českou kuchařku a že je to žena velmi milá, usměvavá, s neutuchajícími nápady a pozitivní energií. Jsem ráda, že ji znám a že ji zde mohu představit.
(Je také autorkou článku Tours for Music)
Narodila se 11. listopadu 1929 v Praze.
V roce 1939 opustila Československo jako jedno z posledních židovských dětí zachráněných před nacistickou genocidou. (Odchod 644 židovských dětí do exilu ve Velké Británii zorganizoval Nicholas Winton,
(od roku 1991 čestný občan Prahy, od roku 1998 nositel Řádu T. G. M, letos ho královna jmenovala rytířem.)
Ačkoliv paní Milena vyrůstala odtržena od své vlasti, její láska k rodné zemi, české kultuře, jazyku, historii a národu se tím nezměnila, naopak, upevnila a rostla. V Británii navštěvovala Československou státní střední školu. Poté absolvovala nástavbu a stala se dětskou sestrou. V letech 1950-52 pracovala ve Francii. V roce 1954 se vdala za architekta jménem George Grenfell-Baines, jehož profesionální zdatnost ocenila královna tím, že mu udělila šlechtický titul.
Od roku 1959 začala znovu navštěvovat Československo, své spolužáky a přátele.
V letech 1965-69 pracovala jako tlumočnice pro Londýnskou obchodní komoru během výstav pořádaných v Praze. Sponzorovala a organizovala řadu návštěv českých architektů do severní Anglie. V době, kdy Libor Pešek dirigoval Královskou liverpoolskou filharmonii, byla členkou správní rady tohoto orchestru. Do naší země přivezla Merseyside Youth Orchestra. Vystupovali v Praze, Mariánských Lázních a Karlových Varech.
Lady Grenfell -- Baines nadšeně pomáhá prohloubit zájem britských občanů o českou zemi, náš národ, kulturu, sport a ekonomiku. Během dlouholetého působení ve vedení Royal Liverpool Philharmonic Orchestra (RLPO) cílevědomě podporovala české umělce, uvádění českého repertoáru a aktivně přispěla k vynikajícím úspěchům RLPO při jejich vystoupeních v české republice.
Svými početnými kontakty ve světě obchodu pomáhá studentům a účinkujícím z České republiky získat sponzory v Británii. Je také patronkou nově vytvořené Nadace Emy Destinnové. Postarala se o finanční zajištění zahajovacího koncertu této nadace v Londýně. Lady Grenfell -- Baines dlouhodobě působila v rámci Preston Twinning, komise při vyhledávání spřátelených míst v české republice, a úzce spolupracovala s Halton College při organizování jejich každoročních výměnných pobytů českých a britských studentů hotelových škol.
Od roku 1998 je předsedkyní nejvýznamnějšího a nejpočetnějšího krajanského sdružení ve Spojeném království: British-Czech-Slovak Association.
(Z materiálu MZV)odtextbHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad