MILOVAT SVĚT TAKOVÝ, JAKÝ JE

„Pocházím z kynologické rodiny a dnes chovám kočky domácí,“ říká výtvarnice Olga Marie Fidzinská. Vystudovala Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kombinaci Český jazyk a Výtvarná výchova. Vzdělání si rozšířila specializačním studiem výchovného poradenství. Působila jako pedagog na více školách, zejména na Střední škole gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku. Absolvovala sociálně-psychologický výcvik s podílem sebe-zkušenosti i kurz zdravotníka. A to jako průpravu k působení jako specialistka v Renarkonu o.p.s., organizaci pro prevenci a léčbu drogově závislých se sídlem v Ostravě. V současnosti dle svých slov: „Volný čas dělím mezi rodinu, výtvarné aktivity, turistiku v Beskydech jako člen Spolku Beskydčan, jízdu na kole a návštěvy divadel. Bez hudby a čtení knih si život nedokážu představit.“ Zřejmě proto patří mezi členy beskydského Literárního klubu Petra Bezruče. A je přední členkou V-Klubu, klubu výtvarníků Frýdek-Místek. V tomto městě dnes žije. Vytváří batiky náročnou technikou s užitím vosku.
Jejích sedm voskových batik ve frýdecko-místeckém Kaf Kafé nemají názvy, popusťme tedy uzdu fantazii. V zadní části této cukrárny tři velká díla, jejichž centrem je tvář na tmavém pozadí, s přímým pohledem pod střechou klobouku, za nímž náznak kříže a pod tváří kolo: vše atributy křižovatky na vlastní životní pouti. Nalevo tvar v odstínech zelení může být zámotkem-zárodkem v travině na vodním dně stejně jako pupenem před rozvinutím jeho vůně v louce. Vpravo ohnivý obrys elipsy vyplněné živou žlutí v nenápadné ploše jako symbol nového pohledu-vhledu, jenž může osvětlit, měnit stávající život. Tato díla mohou probouzet mocně naši fantazii. Čtvrté dílo se svitem měsíce ve tmě, průhledem do světla či dopadem záře skrze klenbu může být předěl od světa vnitřního k vnějšímu. V přední části prostoru cukrárny zbylé tři menší batiky v rámech svými tématy, v nichž jsou děje konkrétnější, i průzračností a lehkostí barev působí odlehčeně. Střední s postavami dětí je doslovně hravá, levá s jasnou vážkou velmi živá. A pravá, tvarem zvířecím či přírodním, vyvažuje sérii k prvnímu dílu i podobnou barevností. Batiky autorky ukazují dětství, dospělost, zralost. Spojení světa vnějšího i vnitřního, které se prolínají a nemohou jeden bez druhého existovat. Autorka se řídí mottem M. Buonarrotiho: „Na světě existuje jen jedno hrdinství: vidět svět takový, jaký je, a milovat ho.“ Její batiky jsou důkazem této lásky k realitě života v úzkém spojení s lidskými představy a sny.
Výstava Olgy Marie Fidzinské v Kaf Kafe ve Frýdku-Místku (naproti poliklinice) je otevřena do konce června 2020 – v otevírací době cukrárny. Znásobte zážitek z kávy navíc krásným uměním.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad