VARY V SOKOLOVĚ

Výstava s lehce podmanivým názvem Vary v Sokolově představuje sedm současných umělců vyvěrajících z karlovarského regionu. Zahájena bude 3. února v Kostele svatého Antonína Paduánského v Sokolově.
A z jakého uměleckého pramene se dá tato výstava ochutnat? V sedmičce autorů je zastoupen karlovarský malíř, keramik a pábitel Václav Balšán, poté lehce poodhalíme názor na krajinu a život v ní ze štětce zkušené malířky Varvary Divišové, své práce představí keramik, designér a tvůrce porcelánu Jiří Kožíšek, zastoupena je též malířka, tvůrkyně keramických artefaktů a designérka Lenka Sárová Malíská, keramik a malíř-krajinář Jan Samec nám nabídne vhled do charakteru krajiny v souvislosti s lidskou duší, a dále jsou zastoupeni malířka zdánlivě prostých motivů podchycující jejich hlubokou pocitovou atmosféru Anna Vančátova a akademický sochař Ivan Tlustý, který - rozkročen mezi Prahou a Chodovem u Bečova – pracuje zejména se syrovým neotesaným dřevem, jemuž vdechuje nová určení a poselství.
V souvislosti s kulturními osudy regionu a také přímo místa výstavy připomeňme rovněž původní varhany v kostele sv. Antonína Paduánského. Ty v roce 1761 umístil jejich stavitel Johan Leopold Rausch z Plzně do kostela sv. Máří Magdaleny v Karlových Varech, odkud je roku 1851 koupili sokolovští kapucíni pro klášter. Nyní se v Kostele svatého Antonína Paduánského konají koncerty a výstavy.
Kdo jsou protagonisté výstavy Vary v Sokolově?
Výrazný a oceňovaný malíř Václav Balšán vychoval během svého pedagogického působení v regionu mnohé začínající talenty. V tvorbě se nechává inspirovat proměnlivými přírodními nerostnými i rostlinnými objekty vznikajícími i zanikajícími v čase a prostoru. Zachycuje umělecky příznačné historické vztahové situace i současnou realitu vnímanou svým ironizujícím nadhledem.
Varvara Divišová se inspiruje hlavně krajinou, jejíž atmosféru promítá do svých obrazů, přičemž odtajňuje a přibližuje génia loci zachycovaného místa. Vary v Sokolově osvěží zejména ztvárněním kouzla vodní hladiny, k němuž ji inspiroval pracovní pobyt v Makedonii.
Jiří Kožíšek vystudoval obor keramika a porcelán na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a poté byl vedoucím vývojovým designerem v Karlovarském porcelánu. Zároveň je pedagogem na Střední průmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech. Na výstavě se prezentuje prostorovou instalací „Sedmé nebe“.
Lenka Sárová Malíská, absolventka Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem, se věnuje zejména malbě a autorskému designu porcelánu, a to ve svém uměleckém ateliéru Studio Malíská, kde vytváří osobité porcelánové šperky, servisy a další výrobky. Věnuje se také kresbě a malbě abstraktních obrazů.
Karlovarský malíř a zároveň dlouholetý ředitel Galerie umění v Karlových Varech Jan Samec ve svých klasických obrazech inspirovaných přírodou překračuje běžný formát až k rolované malbě obřích rozměrů. Ve svých plátnech nechává dostatek prostoru pro čtenáře malby, aby spolu s ním odhalovali tajemství zobrazené krajiny.
Čáslavský rodák Ivan Tlustý pracoval na počátku 80. let minulého století v ateliéru sochařky Magdalény Jetelové v Praze. V letech 1984–1990 žil v Německu a v USA. V roce 1990 absolvoval Akademie der Bildenden Künste v Mnichově, obor volné sochařství, u prof. Eduarda Paolozziho. Zúčastnil se mnoha skupinových i samostatných výstav a studijních pobytů v Česku, USA, Německu, Polsku a Francii. Nyní působí zároveň v Praze a v Chodově u Bečova nad Teplou.
Ačkoli je Anna Vančátová malířkou středních Čech, je bytostně spjatá s karlovarským uměleckým milieu, kde inspiračně čerpá z každodenních pohledů, vjemů a příběhů, které k ní přicházejí ve vzpomínkách nebo jsou součástí jejího života. Její díla jsou jako dobře připravená ratatouille. Plná skvělé barevné zeleniny dozrálé pod jihofrancouzským sluncem, podlitá dobrým vínem a olivovým olejem a správně okořeněná. Výsledkem je působivá a barevně podmanivá kompozice lahodící oku i duši vzniklá v souzvuku různých zdánlivě nahodilých akordů.
Máte-li cestu do Západních Čech, nezapomeňte načerpat z Varů v Sokolově, jejichž osvěžující pramen je pro vás připraven do 26. února tohoto roku.
Podle textu kurátorky výstavy Heleny Fenclové upravila HaM
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad