Vzpomínka na Táňu Fischerovou

Anna Sobotková prosinec 2019 Aktuality česky

Ve věku 72 let zemřela herečka a politička Táňa Fischerová. Vedle herectví se řadu let věnovala politice a charitě. V letech 2002 až 2006 působila jako poslankyně parlamentu a v roce 2013 se rozhodla kandidovat v prezidentských volbách.


S paní Táňou Fischerovou jsem se znala osobně a mrzí mě, že ze světa odešel skromný a laskavý člověk.

Před několika lety se mnou vzpomínala na své umělecké začátky v Činoherním klubu a řekla „Byli jsme mladí a mohli jsme tvořit. Měli jsme se rádi a všechno bylo propojené. Umění i život. V politice přišlo uvolnění a naděje. Svět chvilku vypadal líp. To se nedá zapomenout.

Žila jsem pak z toho celý život a ti, kdo tu dobu nezažili, nám záviděli, že jsme měli na co vzpomínat a něco si v sobě nést. Samozřejmě jsme měli i starosti a problémy, nebylo všechno jenom růžové. Ale i z dnešního pohledu to byla ta nejhezčí část našeho života.

Nevím, že by dnes filmoví režiséři sedávali v nějakém divadle a znali všechna představení. Dnes jsou na všechno agenti a agentury.  Člověk si stoupne před kameru, ukáže zuby, pravý profil, levý profil, řekne jméno, a buď se hodí, nebo nehodí. To pro mě už není tvorba. Činoherní klub byl divadelní ráj. Sice pro mne a další kolegy skončil, ale díky Bohu, že jsem u toho mohla být.“

 

Na první pohled milá, v osobním rozhovoru elegantní a přirozená. Taková byla  Táňa Fischerová. Žena mnoha tváří, která byla spojena s charitativní činností, kandidovala na prezidentku České republiky a v neposlední řadě byla vynikající herečkou.

 

Anna Sobotková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012