Holky to někdy nemaj lehký

Venda Šebrlová prosinec 2019 Knihy česky

Alena Večeřová Procházková

Klára Mandusová

Radkin Honzák

 

Deset příběhů žen, se kterými se život fakt nemazlil. Pan Honzák píše: „Říká se, že žena vydrží víc než kůň. A kolik toho vlastně vydrží kůň?“ Klára Mandusová je novinářka, která se mj. podílela na knize jiného psychiatra, Jana Hnízdila Příběhy obyčejného uzdravení. Alena Večeřová Procházková je psychiatrička a psychosomatička, pracovala v Bohnicích a psychiatrických ambulancích. Ze spojení těchto tří lidí vznikla kniha, kterou by měly číst nejen ženy, ale i jejich partneři!

 

Kmotry knihy byli dr. Jan Hnízdil a herečka Lucie Zedníčková, dr. Honzák se pár hodin před křtem omluvil z naléhavých rodinných důvodů. Škoda, jistě by se báječně bavil... Pro K. Mandusovou byl nejtěžší příběh Simony Vlkové, jejíž dcera Bára zemřela před šesti lety na svém maturitním plese. „Média spekulovala, že zemřela, protože si vzala drogu. Byla-je-to krásná holka, patřily jí titulní strany. - O adventu přišla zpráva z poslední pitvy. Žádné drogy, otok mozku.To už nikoho nezajímalo.“ Matka se snaží dceru očistit, psala na facebook, novinám, rozpadl se jí vztah s otcem druhé dcerky... Teď shromáždila kolem sebe rodiče, kteří zažili „tu nejvíce zátěžovou situaci, kterou známe“. Podle slov psychiatričky A. Večeřové-Procházkové se ztrátou dítěte ztrácí smysl bytí, ztrácí se naděje na pokračování života...“

 

Není to smutná kniha. Je to pomocná ruka a inspirace. Zdá se vám, že s manželem málo mluvíte? Dr. Radkin konstatoval, že muži za den utrousí třikrát méně slov – to je z dob, kdy na lovu museli mlčet, zatímco ženy u ohně povídaly... S čím ženy bojují? S panikou, alkoholem, neschopností komunikovat, s utrácením, duševním i tělesným zdravím... Ale: paní Terka prodělala dětskou mozkovou obrnu a je na vozíku, vystudovala vysokou školu! Píše, cestuje, sportuje, slaňovala Nuselský most... Je spousta lidí bez handicapu, kteří si života neužívají zdaleka tak, jako ona !

 

Jak konstatuje v knize dr. Radkin: „ Rozbalí si dělníci na stavbě svačinu a jeden otráveně říká: Zase houska se salámem. Druhý podotkne: Tak řekni svý starý, ať ti dá konečně něco jinýho. Jaký starý? Já si svý svačiny mažu sám!“ - Podstatou je kouknout se na sebe bez cenzury!“ O to se zmiňovaných deset žen usilovně snaží.

 

Knihu vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012