Stalo se v listopadu 2019... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová prosinec 2019

Celá naše země vzpomínala na události před třiceti lety. Moje dcery byly v té době školačky a tak prožívaly každodenní napětí z mnoha pohledů: hlavně očima televize, kantorů, spolužáků a očima rodičů. (Já jsem v té době moc doma nebyla a holky si stěžovaly, že jim tatínek každý den dělá k večeři míchaná vajíčka). Díky za ty dny – dcery pak nikdo nekádroval kvůli přihláškám na školu, já jsem mohla psát pravdu a manžel si liboval pestrost nastupujících studentů. Ty oslavné dny jsme všichni prožívali na slavnostech, shromážděních a do Prahy se sjeli i naši krajani ze zahraničí. Zapomenuta nebyla ani oběť studenta medicíny Jana Opletala, kterého před 80 lety zastřelili němečtí okupanti.

 

Došlo samozřejmě k ostrým střetům mezi různými politiky, hodně urážek (nebo pravdy?) padalo na hlavu premiéra Babiše a prezident Zeman raději odjel z Prahy a v Lánech věnoval 17. listopadu 1989 „tichou vzpomínku“. Obdivuhodný je komentář Jiřího Hanáka v Lidových novinách ze dne 16. listopadu s titulkem „Kdo ten chleba sní“. Píše o všelijaké „žouželi“, která dnes tvrdí, že se aktivně účastnila manifestací a postarala se o pád komunistického režimu. Zkuste si ho vygooglovat!

 

Za nejlepšího porevolučního prezidenta byl podle průzkumu STEM/MARK označen Václav Havel – získal 55% hlasů. Druhý byl Václav Klaus a třetí Miloš Zeman. U lidí se základním vzděláním a starodůchodců byl na prvním místě Zeman.

 

Třicet let po revoluci policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka KSČ Milouše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Klade jim za vinu zneužití pravomocí v souvislosti se střelbou na československých hranicích na lidi, kteří chtěli emigrovat.Tento důležitý, i když už symbolický čin, odsoudil prezidentův mluvčí Ovčáček. Prý „nejde o spravedlnost, ale politické gesto“. A co jiného než hanbu můžeme dnes udělat těmto starcům, o jejichž vině nikdo ze slušných lidí nepochybuje??

 

Dřevěná soška Pražského jezulátka na Malé Straně byla u příležitosti 17. listopadu ozdobena trikolorou. Děkujeme sestře Jitce z kongregace Karmelitek, která děťátko k této oslavě oblékla do vyšívaných krojovaných šatiček.

 

Na svou funkci rezignoval předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Po nečekané smrti manželky Markéty, která zemřela doma na skrytou srdeční vadu, se chce věnovat dětem (dcerky Amálka 16,  Míša 12 a syn Vendelín 9 let).

 

V čele TOP 09 je nyní Markéta Pekarová Adamová (35) a stala se jedinou ženou, která vede parlamentní stranu. Jejím prvním nástupcem byl zvolen Tomáš Czernin.

 

Zemřel poslední premiér naší bývalé federální republiky republiky Jan Stráský (78). Byl i ministrem dopravy, zdravotnictví a posléze ředitelem Národního parku Šumava. Byl členem ODS a později Unie svobody.

 

V Římě si stovky českých poutníků připomínaly svatořečení Anežky České. Před 30 lety ji kanonizoval papež Jan Pavel II. Současný papež František dostal jako dar sochu naší světice.

 

Na Staroměstské náměstí doputoval na americkém tahači vánoční smrk ze Semil. Praze ho darovala paní Soňa Jarolímková Římková, která dostala odměnu deset tisíc korun. Peníze okamžitě věnovala své kolegyni, jejíž dcerka Lucinka se dlouhodobě léčí s onkologickým onemocněním krve.

 

Přes 1000 našich škol 6. listopadu stávkovalo. Školské odbory požadují pro kantory víc peněz o 10%, vláda odsouhlasila 8% navýšení. Průměrný plat učitele bude v roce 2021 potvrzených 45 tisíc korun.

 

Zázraky se dějí i u nás: místopředseda KSČM Stanislav Grospič se omluvil za svůj nedávný výrok, že mrtví srpnové „přátelské pomoci“ v roce 1968 byli převážně oběťmi dopravních nehod!

 

Na pražské Filosofické fakultě se skoro týden konala okupační stávka. Studenti žádali lepší ochranu životního protředí a důslednější řešení klimatické krize.

 

Česká organizace Člověk v tísni se v Rusku dostala na seznam nežádoucích organizací. Je to už 19. zahraniční humanitární organizace, která údajně „porušuje lidská práva občanů Ruské federace“. Spolupracujícím Rusům hrozí až 6 let vězení.

 

Znovu se diskutuje o povolení eutanazie a asistované sebevraždě. Prezident Zeman prohlásil, že pokud by zákon byl schválen Sněmovnou a Parlamentem, on ho vetuje.

 

Při listopadové Sbírce potravin pro lidi v nouzi bylo vybráno 330 tun trvanlivých potravin.

 

Letiště Ruzyně bude mnohem větší, modernější a (údajně) i přistupnější pro cestující. Během deseti let bude mít dvojnásobnou kapacitu, z centra Prahy tam pojede vlak, služby budou konkurovat Vídni či Mnichově. Částku přes 70 miliard korun bude hradit letiště ze svých zisků.

 

 

Radovan Krejčíř získal zpět české občanství a s ním i naději na návrat domů. V Jihoafrické republice si odpykává 35 let vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. (Další zločiny se však ještě vyšetřují!)  Krejčířovi nevyhovuje těsná cela a jídlo. U nás by si odseděl jen 15 let za podvody.

 

Z podpory a propagace terorismu a financování terorismu byl obviněn bývalý pražský imán Samer Shehadeh, jeho bratr a švagrová. Hrozí jim až 15 let vězení.

 

Sedmdesátiny oslavil herec Pavel Zedníček a jako dar dostal od divadla Kalich titulní roli v Moliérově komedii Lakomec. „ Stařík zamilovaný do svých zlaťáků se zpravidla pojímá jako hysterický křikloun, zatímco Zedníčkův Harpagon je dojemný, něžně ztrápený, dokonce vyděšeně bezbranný. Člověk by ho nakonec snad i politoval, útrpně pohladil po ustarané hlavě a rozdělil se s ním o poslední vlastní korunu“ píše kritička Mirka Spáčilová.

 

V bubenečské galerii Villa Pellé v Praze byla otevřena výstava obrazů Jiřího Šlitra, který se narodil před 95 lety. Proslul však především jako muzikant, herec a s Jiřím Suchým byl principálem divadla Semafor. Zemřel o vánocích před 50 lety.

 

Potomek ruských emigrantů skladatel Vadim Petrov dostal od ruského prezidenta Putina Řád přátelství. Je to nejvyšší vyznamenání pro cizince.

 

Zemřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný (94), jeden z našich nejlepších představitelů tzv. nové vlny šedesátých let. Jeho film Všichni dobří rodáci tak pravdivě vypovídal o vládě komunistů, že byl na mnoho let zavřen do tresoru. Po roce 1968 emigroval, pracoval v mnoha zemích a usadil se v USA. Tam mu zpočátku pomáhal Miloš Forman. Po sametové revoluci se vrátil domů a (marně) snil o tom, že natočí film o Terezíně.

 

Malostranská Lennonova zeď se přeměnila na venkovní galerii. Samozřejmě je na ní velký portrét Lennona a výtvarná díla třiceti výtvarníků. Naši i zahraniční umělci měli zadání „svoboda a láska“.

 

Z učitelů na základních školách se staly živé terče: děti jsou čím dál agresivnější. Třetina škol (což je víc než 1 300) hlásí urážky, 4% škol fyzický útok. Fyzického násilí se nedopouštějí jen chlapci!

 

Ministerstvo dopravy chystá tvrdé tresty pro ty, kteří jezdí bez řidičáku (přišli o něj kvůli přestupku nebo ho nikdy neměli). Dosavadní pokuta se z rozmezí 25-50 tisíc korun zvýší na 25-75 tisíc korun. Vyšší budou pokuty za řízení pod vlivem alkoholu a drog, za překračování rychlosti a telefonování za volantem.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: na jaře by měla už konečně začít renovace dolní poloviny Václavského náměstí. Chodníky budou širší, přibudou stromy, vodní atrakce i lavičky... Zkrášlení by z větší části mělo být hotové koncem příštího roku, v roce 2022 by měla přijít na řadu horní polovina náměstí. Projekt počítá se zavedením tramvajové linky od Národního muzea doVodičkovy ulice a snad i na Můstek. Jediný skutečný bulvár ve městě bude tedy staveništěm - snad se dočkáme v dohledné době i slavnostního otevření. Chtěla bych se toho dožít...

 

Přeji vám všem krásné Vánoce, mějte se rádi (a Český dialog taky)!

Venda Šebrlová

Ilustrační obrázek Alena Klímová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012