Meda Mládková Můj úžasný život

Eva Střížovská listopad 2019 Knihy česky

Meda Mládková Můj úžasný život

Ondřej Kundra

Mecenášku českého výtvarného umění Medu Mládkovou není třeba příliš představovat. Její vlastenecký postoj, její boj za Sovovy mlýny a hlavně její dar cenných obrazů naší republice je dosti známý.

Kniha Ondřeje Kundry je dlouhým rozhovorem s občasnými komentáři. A nutno říci, že velice čtivým. Přibližuje celý život neobyčejné ženy – Medy (původně Marie). Její dětství s hodnou maminkou, ale spíše nehodným otcem, její studie, odchod do exilu, seznámení a později svatba s Janem Mládkem.

Paní Meda žila ve Švýcarsku a dost dlouho v Paříži, kde se seznamovala s výtvarným uměním a kde potkala i Františka Kupku, do té doby nepříliš známého. Že se to změnilo, je právě její zásluhou. Začala od něho kupovat obrazy a vlastně založila nyní světoznámou sbírku. Když se s manželem přestěhovali do USA, pokračovala v propagaci F. Kupky, ale i dalších malířů, kterých si cenila. Oplývala mimořádnou energií, schopností jít za svým cílem. Obklopovala se i za pomoci vlivného manžela zajímavými osobnostmi z řad umělců, ale nejen těch. Po výletech do totalitního Československa, kde byla samozřejmě hlídána tajnou policií, se seznámila i s řadou tzv. zakázaných umělců, včetně Václava Havla a začala jim také pomáhat. Kupovala jejich díla, pořádala výstavy, včetně jedné ve slavné newyorské galerii, kde vznikl střet s československou diplomacií. To by ovšem nesměla být Meda. Ta jej rozdmýchala téměř do požáru, který způsobil ostudu jak čs. diplomacii tak té galerii, která pod nátlakem zaváhala. A výstava se konala za bouřlivého ohlasu a přinesla „zakázaným“ velkou propagaci v zahraničí. To je jen malinká ukázka jejího činění.

Dům Jana a Medy Mládkových v New Yorku byl přátelským místem pro setkávání přátel, stejně jako jejich letní sídlo v Karibiku. Po roce 1989, kdy bohužel manžel Jan už nebyl živ, se vrátila do Prahy a urputně zápasila o svůj sen, uspořádat svou sbírku obrazů v Sovových mlýnech. Nebylo to lehké, ale ona se rozhodla zvítězit nad byrokracií a určitou nepřejícností, a to se jí po létech (!) podařilo a Museum Kampa je jedním z klenotů vltavského nábřeží. Další její boj s byrokracií a úřady se opět léta týká tzv. Werichova domu, z něhož chce vytvořit další kulturní stánek.

Meda Mládková dává do svých projektů velké peníze na rozdíl od zmíněných byrokratů, kteří by naopak chtěli ze zmíněných domů peníze vydolovat.

Nedávno paní Meda oslavila sté narozeniny. Přejeme jí ještě dobré zdraví, aby se mohla dožít splnění všech svých snů.

Eva Střížovská

Knihu vydala Academia

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012